Wymiana opon? Sprawdziliśmy ceny w Białymstoku

Archiwum Pt. 28.04.2023 18:17:48
28
kwi 2023

Choć inflacja nie ominęła usług motoryzacyjnych, to cena wymiany opon nie wszędzie wzrosła. Tegoroczne badania rynku, przeprowadzone przez portal Oponeo.pl, wskazują, że średni koszt zmiany ogumienia w Białymstoku jest identyczny z ubiegłorocznym. To dobra wiadomość dla kierowców!

Pierwsza część zestawienia obejmuje średni koszt wymiany opon w jednym z najpopularniejszych rozmiarów, czyli 205/55 R16. W tym przypadku mamy szansę porównać ceny ubiegłoroczne z tegorocznymi. Z dalszej części raportu dowiadujemy się, o ile różni się koszt zdjęcia i założenia opon na felgi aluminiowe od wydatku na wymianę ogumienia w przypadku stalowych obręczy. Podane wartości dotyczą ceny za sztukę.

We wszystkich kategoriach stolica Podlasia znalazła się mniej więcej pośrodku stawki. Pod względem cen wymiany opon 205/55 R16 w Białymstoku, gdzie średnia cena jest na poziomie 30,50 zł, jest dużo taniej niż np. w Szczecinie, w którym kierowcy płacą średnio aż 38,50 zł. Zaraz za największym zachodniopomorskim miastem znalazły się Wrocław i Kielce (34,50 zł) oraz Poznań, Gdynia i Warszawa (33,50 zł). Najtaniej opony 205/55 R16 wymienimy w Radomiu – za 23 zł za sztukę.

Co istotne, w stosunku do 2022 roku podwyżki cen dotknęły aż 17 z 19 badanych miast, ale ominęły Białystok. Brakiem inflacji oprócz stolicy Podlasia mogły poszczycić się jeszcze jedynie Katowice. To ciekawe, bo największy wzrost kosztu wymiany ogumienia dotyczył pobliskiego Sosnowca – o 6 zł. Z kolei o 4 zł podrożała usługa w Gdańsku, Kielcach i Szczecinie. Co do zasady im większe koło, tym więcej zapłacimy za wymianę opon. Wyższa płatność dotyczy też felg aluminiowych.

Ogółem w Białymstoku zapłacimy średnio:

  • za zdjęcie i założenie ogumienia na stalowej obręczy 28 zł (15/ 16 cali) lub 32 zł (17 cali),
  • w przypadku felg aluminiowych usługa kosztuje 32 zł (15 cali), 33 zł (16 cali) lub 38 zł (17 cali).


Przygotowany przez Oponeo.pl raport wskazuje, że najwięcej za wymianę opon w każdym rozmiarze zapłacimy w Szczecinie. Dotyczy to zarówno aluminiowych, jak i stalowych felg. Najmniej obciążone są portfele w Radomiu, który od kolejnych miast dzieli kilkuzłotowa przepaść. Chlubne podium zamykają Rzeszów i Częstochowa.

Należy podkreślić, że tak zwana przekładka w wielu serwisach kosztuje mniej niż standardowa usługa. Cena może być z kolei wyższa w przypadku kół z czujnikami ciśnienia, które wymagają kalibracji. Podczas wymiany opon kierowcy muszą także czasem liczyć się z koniecznością instalacji nowego wentyla czy wyważenia kół – to dodatkowy wydatek.

Najnowsze informacje

Facebook