Życie i wiara

Spojrzenie na Unitów z perspektywy pamiętnika

Czytelnia Pon. 06.11.2023 15:15:58
06
lis 2023

Wydawnictwo Unitas prezentuje książkę: „Podlaskie Hospody Pomyłuj” autorstwa Ottonówny czyli hrabiny Jadwigi Łubieńskiej. Książka została wydana przy współpracy ze Stowarzyszeniem Martyrium.

W drugiej połowie XIX w. rozpoczęły się, trwające do 1905 roku, prześladowania Unitów na Podlasiu - to ważna i trudna karta historii Kościoła, Polski i regionu. Warto poznawać te niezwykłe wydarzenia, a okazją ku temu jest nowa publikacja Wydawnictwa Unitas: Podlaskie „Hospody Pomyłuj” 1872–1905 kronika 33 lat prześladowania unii przez naocznego świadka. Jest to przepiękna i wzruszająca opowieść o ogromnej wierze, oddaniu papieżowi i męstwie ludu Podlasia, który przez 33 lata doświadczał wielu cierpień. Mimo iż ówczesne zaborcze władze carskie chciały zniszczyć Kościół Unicki i podjęły się w tym celu wielu niegodziwych działań, świadomość i wierność wyznaniu przetrwała wśród Unitów na uświęconej ich krwią ziemi podlaskiej.

Książka ta to pamiętnik hrabiny Jadwigi Łubieńskiej, kryjącej się pod pseudonimem „Ottonówna”, która była świadkiem tych wydarzeń i sama otaczała wielką troską i wsparciem, znoszącą prześladowania, ludność Podlasia.

My z tych korzeni wyrastamy i to nasze dziedzictwo, dlatego warto sięgnąć po tę lekturę, aby czytając kolejne wspomnienia i refleksje, móc bliżej poznać naszych praojców, wczuć się w trudną atmosferę tamtych dni, na nowo odkryć ich wielkie świadectwo i umocnić swoją wiarę. Spotkanie z Unitami ubogaca zawarty w publikacji - wydanej pierwotnie w 1908 roku, a teraz, po latach przypomnianej - ludowy śpiewniczek, zawierający słowa, którymi modlili się podlascy włościanie. Pozycja ta w pełni wpisuje się w zbliżającą się 150. rocznicę krwawego męczeństwa w Drelowie, Pratulinie i wielu innych miejscowościach naszej diecezji.

Książkę można nabyć w Księgarni Diecezjalnej, na stronie Wydawnictwa Unitas oraz w sekretariacie KRP.

Inf. Pras.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.