Garwolin

„Nauka o Miłości, Odwadze i Krzyżu” – próba generalna

07
cze 2024

W piątek, 7 czerwca w Miętnem odbędą się uroczystości upamiętniające 40-lecie obrony krzyża przez młodzież z miejscowej szkoły. O godzinie 20:45 na placu szkolnym będzie można obejrzeć widowisko, które zostało specjalnie skomponowane na obchody wydarzeń. Za libretto odpowiada Ewa Lubacz i Lech Makowiecki, który również napisał słowa do utworów, a muzykę skomponował Maciej Nieć.

Na dwóch scenach wystąpią: Zofia Nowakowska, Anna Józefina Lubieniecka, Dorota Osińska, Ewa Lubacz, Marek Bałata, Paweł Piekarczyk, Grzegorz Wilk, Andrzej Wiśniewski, orkiestra Arte Symfoniko pod batutą Mieczysława Smydy, sekcja rytmiczna Macieja Niecia, połączone chóry z Garwolina, Kielc i Miętnego oraz Alternatywny Teatr Tańca LUZ z Siedlec.

Wstęp na wieczorne widowisko muzyczne jest bezpłatny.

W czwartek, podczas próby generalnej z twórcami widowiska i artystami rozmawiał ks. Marek Weresa:

Edyta Bobryk - Dyrektor Artystyczny


Lech Makowiecki

Maciej Nieć

Marek Bałata


Obchody 40-lecia obrony Krzyża w Miętnem podzielone zostały na dwie części. Pierwsza z nich to Spotkanie Młodych przy Krzyżu. Rozpocznie się ono o godzinie 10:00 w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem i skierowane jest do młodzieży z diecezji siedleckiej.

Druga część uroczystości obejmuje spotkanie absolwentów, którzy uczestniczyli w obronie krzyża oraz wieczorne widowisko muzyczne. Widowisko jest otwarte dla wszystkich chętnych, a wstęp jest bezpłatny. W popołudniowo-wieczornej części obchodów swój udział zapowiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

Czerwcowe uroczystości upamiętniają wydarzenia z przełomu 1983 i 1984 roku, które rozegrały się w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem. Ze ścian szkolnych sal i korytarzy zniknęły wówczas krzyże. Choć takie antychrześcijańskie działania prowadzone były w całej Polsce, to właśnie w Miętnem spotkały się one ze zdecydowanym sprzeciwem młodzieży i niewielkiej grupy nauczycieli. Po miesiącach niepewności i strajku krzyż wrócił do szkoły i dziś możemy mówić o zwycięskiej obronie. Jednak zarówno uczniowie, jak i nauczyciele zapłacili cenę za sprzeciw wobec komunistycznego reżimu i obronę chrześcijańskiego symbolu – wyrzucenie ze szkoły i z pracy czy brak możliwości zdawania egzaminu maturalnego.

Wydarzenie Patronatem Honorowym objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Marek Weresa

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.