Biała Podlaska

Uroczystości odpustowe w bialskiej parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła

30
wrz 2024

Msza święta odpustowa ku czci św. Michała Archanioła, msza w intencji miasta Biała Podlaska z racji dnia patrona - bogaty program miały w niedzielę, 29 września uroczystości w bialskiej parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła. W tym dniu uroczystej sumie odpustowej ku czci św. Michała Archanioła przewodniczył ks. kan. Adam Kulik – proboszcz i kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej. Wcześniej z racji obchodzonego w Kościele święta świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, z których pierwszy patronuje miastu Biała Podlaska modlono się za przyczyną świętego patrona w intencji miasta, rządzących nim oraz mieszkańców. Uroczystości te poprzedziła dziewięciodniowa nowenna. W ostatnim jej dniu do wspólnej modlitwy zaproszeni zostali w sposób szczególny wszyscy noszący imię Michał i Michalina oraz ich rodziny.

Msza św. odpustowa

W niedzielę 29 września uroczystej sumie odpustowej ku czci św. Michała Archanioła przewodniczył ks. kan. Adam Kulik – proboszcz i kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej. W wygłoszonej homilii sumista przypomniał o roli archaniołów i aniołów stróżów w życiu człowieka. - Dziś próbuje się zsekularyzować rolę świętości, ukazać ją bez wymagań, bez konkretu, albo jako niepotrzebną. Tymczasem św. Michał jasno pokazuje, że świętość i męstwo są naprawdę dzisiaj potrzebne – mówił.
Po zakończonej liturgii wierni wzięli udział w barwnej procesji eucharystycznej, zaś najmłodsi zostali obdarowani puzzlami z wizerunkiem św. Michała Archanioła. Wierni mogli przyjąć Szkaplerz św. Michała Archanioła, do czego przygotowywali się w czasie nowenny.

W uroczystości udział wzięli księża z dekanatu Biała Podlaska – Północ oraz miasta, parafianie i goście, który do odpustu przygotowywali się przez udział w 9. dniowej nowennie.



Msza w intencji miasta Biała Podlaska z racji dnia patrona

29 września w Kościele obchodzone jest święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Pierwszy z Archaniołów patronuje miastu Biała Podlaska. Tego dnia o godz. 10.00 w bialskiej parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła modlono się za przyczyną świętego patrona w intencji miasta, rządzących nim oraz mieszkańców.
Uroczystej liturgii przewodniczył ks. Michał Gosk, zaś koncelebrowali księża proboszczowie bialskich parafii i związani z miastem. W wygłoszonej homilii ks. kan. Henryk Jakubowicz – proboszcz parafii św. Michała akcentował jak ważną rolę odgrywa patron oraz, że lokalna społeczność tego miasta w ten sposób wyraża swoją tożsamość i podkreśla swoje znaczenie. Zestawiając postać św. Michała Archanioła ze św. Jozafatem Kuncewiczem kaznodzieja wskazywał, jak konkretnymi znakami posługuje się Pan Bóg, aby umocnić wiarę mieszkańców tego miasta.

We Eucharystii wzięli udział władze miejskie na czele z Prezydentem Michałem Litwiniukiem oraz przedstawiciele bialskich instytucji.



Uroczystości odpustowe poprzedziła dziewięciodniowa nowenna.

IX dzień nowenny do św. Michała Archanioła w bialskiej parafii


W 9. dniu nowenny do wspólnej modlitwy zaproszeni zostali w sposób szczególny wszyscy noszący imię Michał i Michalina oraz ich rodziny. Witając na początku liturgii ks. kan. Henryk Jakubowicz – proboszcz parafii mówił: „Pozdrawiam wszystkich którym od chrztu świętego nasz wyjątkowy patron. Po ludzku mówiąc trochę wam zazdrościmy, bo ten wspaniały orędownik towarzyszy wam od pierwszych chwil. Niech on wyprasza wam hojnie swoje łaski".

Następnie w wygłoszonej homilii ks. Michał Gosk mówił o znaczeniu imienia Michał. „Mika-el – któż jak Bóg? To pytanie o naszą tożsamość i inne imię, które nosimy o imię chrześcijan, które dziś potrzebuje szczególnej odwagi, byśmy je mężnie nosili i nie pozwolili wyrwać go sobie z serc".

Na zakończenie w imieniu wszystkich noszących imię Michał i Michalina akt zawierzenia odczytał mający 90 lat pan Michał, który jako jeden z najstarszych w parafii noszących to imię prosił, aby łaska Boża była zawsze przyjmowana i dobrze wykorzystana.

Po liturgii w procesji udano się przed fronton nowo wybudowanego kościoła, gdzie za pomocą specjalnego wysięgnika złożono wieniec kwiatów stanowiący hołd dla świętego patrona za opiekę nad miastem i parafią. Jednocześnie oznacza on duchową wiązankę modlitwy, która nam towarzyszyła przez te 9 dni nowenny.



Foto: Marek Zubik

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook