Rozważania Drogi Krzyżowej 2024 / Kamil Kuźmiuk

Droga Krzyżowa Śr. 27.03.2024 15:40:38
27
mar 2024

Rozważania Drogi Krzyżowej nadesłane na XII edycję konkursu przez Kamila Kuźmiuka z Leszczanki w Gminie Drelów.

Droga Krzyżowa

Droga krzyżowa to podróż pełna cierpienia i męki Jezusa Chrystusa, która umacnia naszą wiarę. Cierpienie pobudza nas do refleksji nad naszymi grzechami.(..) Sprawia, że chcemy być lepszymi ludźmi. Tak jak Jezus Chrystus cierpiał na krzyżu - na przestrzeni wieków - wielu naszych przodków padło ofiarą prześladowań i męczeństwa z powodu wiary. Męczennicy z Podlasia również doznali ogromnego cierpienia - byli bici, torturowani, więzieni , skazywani na śmierć. Niech przejście drogi krzyżowej inspiruje nas do pogłębienia naszej wiary.

I - Pan Jezus na śmierć skazany

Piłat wydając niesłuszny wyrok, skazał Pana Jezusa na śmierć. Taki sam los spotkał Męczenników Pratulińskich. Jezus Chrystus mógł odrzucić wyrok ,lecz tego nie uczynił, pomimo niewinności ogromnie cierpiał. Przy tej stacji zastanówmy się, czy potrafimy, jak Pan Jezus, godnie nieść swój krzyż ? Jak często jesteśmy niesprawiedliwie osądzani? Czy umiemy wybaczać?

II - Pan Jezus bierze krzyż na swoje ramiona

Pan Jezus na swoje poranione i obolałe ramiona bierze ciężki krzyż. Przyjmuje go z miłością, pokorą i odwaga. Nie ucieka przed cierpieniem, bólem i (..) śmiercią. Taką odwagą i wiarą wykazali się Męczennicy Podlascy. Zastanówmy się czy z pokorą znosimy własne cierpienia?

III - Pan Jezus upada pod ciężarem krzyża

Pan Jezus upada po raz pierwszy pod krzyżem.(..) Wyczerpany obelgami, biczowaniem i koronowaniem cierniem. Podobnie jak Męczennicy z Podlasia, którzy doświadczyli upadku i bólu. Jednak Jezus Chrystus pokazał nam, że w ciężkich chwilach naszego życia, wsparcie możemy odnaleźć w Bogu. Przy tej stacji uczymy się pokory i ufności w Boży plan. Zastanówmy się również nad naszymi słabościami i nad tym, jak możemy je pokonać?

IV - Pan Jezus spotyka Matkę swoją

Na drodze krzyżowej Jezus, spotyka swoja Matkę, która cierpi razem z Nim. Podobnie jak Matki Męczenników Pratulińskich, które widząc cierpienie swoich dzieci rozpaczały nad ich losem. (..) Mimo ogromnego bólu (..) znalazły siłę aby zaufać Bogu. Ta stacji uczy nas miłości i współczucia, jakie powinniśmy okazywać innym ludziom w chwili ich cierpienia. Zastanówmy się czy potrafimy dostrzec obecność (..) matek w naszym życiu i prosić je o wsparcie?

V - Szymon pomaga dźwigać krzyż Panu Jezusowi

Szymon Cyrenejczyk pomaga Chrystusowi nieść krzyż. Podobnie jak wspólnota chrześcijańska, która wspierała Męczenników Podlaskich. Zastanówmy się czy jesteśmy gotowi pomagać (..) bezinteresownie i wiernie ?

VI - Weronika ociera twarz Panu Jezusowi

Weronika w akcie miłosierdzia otarła twarz Jezusowi. Za ten czyn otrzymała nagrodę. Męczennicy Pratulińscy również dali świadectwo swojej wiary. Ich postawa w obliczu śmieci dała nadzieje innym. Zastanówmy się czy potrafimy odważnie wyznawać swoją wiarę ?

VII - Pan Jezus upada po raz drugi

Jezus ponownie upada pod ciężarem krzyża. Podobnie Męczennicy Podlascy (..) doznawali słabości fizycznej i psychicznej, ale silna wiar i odwaga kazały im wytrwać do końca. Zastanówmy się czy potrafimy wytrwać w naszych postanowieniach (..)?

VIII - Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty


Jezus Chrystus pociesza niewiasty : „Nie płaczcie nade mną, lecz płaczcie nad sobą i nad waszymi dziećmi”. Męczennicy Pratulińscy zachowali wiarę i godność do końca, dając tym samym świadectwo wewnętrznej siły i wiary. Zastanówmy się jak możemy wesprzeć tych, którzy (..) cierpią?

IX - Pan Jezus upada po raz trzeci

Pan Jezus upadł po raz trzeci, (..) ale ponownie się podnosi. Podobnie jak Męczennicy Pratulińscy, którzy prosili o ułaskawienie, pozostali do końca wierni Bogu. Zastanówmy się czy potrafimy zaakceptować nasze słabości?

X - Pan Jezus z szat obnażony

Jezus Chrystus zostaje poraniony i pozbawiony szat. Jest poniżony, odarty z godności. Podobnie jak Męczennicy Pratulińscy, którzy doświadczyli upokorzeń i bólu ze strony swych wrogów. Nasi Męczennicy trwali twardo w wierze, a nich duchowa siła nigdy nie została zmiażdżona. Zastanówmy się czy potrafimy być otwarci i szczerzy wobec Boga i innych?

XI - Pan Jezus do krzyża przybity

Okrutni oprawcy przybili Zbawiciela do krzyża. (..) Męczennicy Pratulińscy do końca wytrwali przy krzyżu. (..) Zastanówmy się czy potrafimy pomagać innym i podzielić się sobą i swoimi dobrami , zwłaszcza z potrzebującymi?

XII - Pan Jezus umiera na krzyżu

Wykonało się...Jezus Chrystus oddaje swoje życie na krzyżu za zbawienie świata. Męczennicy Pratulińscy oddali swoje życie za wiarę. Zastanówmy się, ile ludzi zdecydowało się umrzeć za nas na krzyżu ? Zastanówmy się jakie znaczenie dla nas ma ich śmierć ? (..)

XIII - Pan Jezus zdjęty z krzyża

Cierpienie Matki, trzymającej w objęciach martwe dziecko jest ekstremalnym doświadczeniem. Co czuły matki Męczenników Pratulińskich, kiedy widziały rany i śmierć swoich dzieci?

XIV - Pan Jezus do grobu złożony

Ciało Naszego Pana zostało złożone do grobu do Zmartwychwstania.(..) Męczennicy Pratulińścy za życie złożone za wiarę - otrzymali życie wieczne. (..) Zaświadczyli, że wiara w Boga jest warta każdego cierpienia, bo perspektywą jest nagroda życia wiecznego. Pamiętajmy o nich, aby ich męczeństwo nie zostało zapomniane.

Kamil Kuźmiuk

5 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Marta Czw. 28.03.2024 18:16:55

Brawo Kamil, pięknie 🙂

Wojtek Czw. 28.03.2024 07:08:35

Super :) warte przeczytania

Monika Czw. 28.03.2024 05:00:54

Bardzo ładne rozważanie 🙂

Majka Niedz. 31.03.2024 14:35:44

Super Kamilek

Majak Niedz. 31.03.2024 14:37:26

Kamilek super oby tak dalej