Kraj

7. Dzień Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi

Kościół Pon. 08.02.2021 08:52:07
08
lut 2021

8 lutego obchodzone jest w Kościele liturgiczne wspomnienie św. Józefiny Bakhity. Tego dnia przypada również 7. Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi. Tegoroczne hasło tego dnia brzmi: „Ekonomia bez handlu ludźmi”.

Problem szeroko rozumianego handlu ludźmi poruszył kilka dni temu reżyser Patryk Vega, publikując w sieci wstrząsający film dokumentalny pt. „Oczy diabła”. Okazuje się, że ten haniebny proceder nie jest zagadnieniem historycznym, lecz dokonuje się współcześnie, nawet w Polsce.

Kościół nie pozostaje obojętny wobec dramatu przedmiotowego traktowania ludzi. Tą kwestią zajmuje się między innymi „Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.” Niniejsza agenda jest międzyzakonną siecią współpracy i wsparcia, stworzoną w celu zwalczania i zapobiegania handlowi ludźmi oraz pomocy pokrzywdzonym w wyniku tego procederu. Członkami ogólnopolskiej Sieci Bakhita są osoby należące do różnych zgromadzeń zakonnych, stowarzyszeń, a także świeccy oddani tej sprawie. Wśród nich są osoby bezpośrednio pracujące z ofiarami handlu ludźmi, pracujące w różnego rodzaju instytucjach pomocowych oraz osoby zaangażowane w szeroko rozumianą prewencję i działalność edukacyjno-profilaktyczną.

Siostry ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej, mające swoje domy zakonne na terenie naszej diecezji w Międzyrzecu Podlaskim i Żelechowie, które są zaangażowane w dzieło modlitwy i wsparcia dla ofiar handlu ludźmi, zachęcają wszystkich wiernych, aby dołożyć wszelkich starań i zwłaszcza 8 lutego otoczyć troską oraz modlitwą dzieci, kobiety i mężczyzn żyjących w sytuacjach niewoli. „Niech to będzie także czas refleksji w jaki sposób zapobiegać handlowi ludźmi i przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy i wyzysku” – przekonuje s. Leonarda z Międzyrzeca Podlaskiego.

Oto link, pod którym można znaleźć propozycje modlitw oraz inspiracje do refleksji osobistej czy wspólnotowej nad omawianym zagadnieniem: http://www.siecbakhita.com/index.php/materialy/modlitwy
Maraton modlitwy on-line proponuje również organizacja „Talitha Kum” - międzyzakonna i międzynarodowa „Sieć Sieci”, która została utworzona w 2009 roku podczas Kongresu, zorganizowanego w Rzymie przez Międzynarodową Unię Przełożonych Generalnych (UISG), skupiającą przełożone 1900 zgromadzeń żeńskich oraz przez Międzynarodową Organizacja Migracji (OIM), do której należy 125 państw. Oto materiały w różnych językach:

Język włoski - https://preghieracontrotratta.org/?lang=it
Język angielski - https://preghieracontrotratta.org/?lang=en
Język hiszpański - https://preghieracontrotratta.org/?lang=es
Język francuski - https://preghieracontrotratta.org/?lang=fr
Język portugalski - https://preghieracontrotratta.org/?lang=pt

Wspólnie wspomagajmy tych, którzy są słabsi, bezbronni i często bezsilni wobec szerzących się form zniewolenia i wykorzystania. Niech św. Bakhita umacnia nas każdego dnia, aby zawierzać swoje życie Bogu, który jest Miłością i otwierać się na cierpienie drugiego człowieka.ks. Paweł Broński [ja]

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Paweł Broński
+48.503545053

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.