Diecezja siedlecka

Abraham Ojcem naszej wiary

Kościół Pon. 22.02.2021 10:03:54
22
lut 2021

Jak co roku, na początku Wielkiego Postu w Domu Rekolekcyjnym przy Wyższym Seminarium Duchowym Diecezji Siedleckiej odbyły się Diecezjalne Rekolekcje dla Środowisk Harcerskich. Trwały one od 19 do 21 lutego 2021 r.

Relacją ze spotkania podzielił się z nami Dh Paweł Celiński z 11 Siedleckiej Drużyny Harcerzy „Gniazdo”.

"Było nas razem 42 harcerzy i harcerek z różnych miast i miejscowości z naszej diecezji. Harcerki przyjechały z Siedlec i Międzyrzeca Podlaskiego a harcerze z Włodawy, Żabianki oraz z Siedlec i Międzyrzeca Podlaskiego. Tematem tegorocznych rozważań rekolekcyjnych była wiara, której uczyliśmy się od Patriarchy Abrahama: Abraham ojcem naszej wiary. Rekolekcjom przewodniczył ks. dr Tomasz Kostecki, diecezjalny duszpasterz harcerek i harcerzy.

W piątek wieczorem po zakwaterowaniu wspólnie spożyliśmy postną kolację jedząc jedynie chleb i pijąc wodę. Nie zabrakło nabożeństwa Drogi Krzyżowej oraz Gorzkich Żali (każdego dnia śpiewaliśmy wspólnie kolejne części tego pasyjnego nabożeństwa)

Sobotę rozpoczęliśmy poranną modlitwą Jutrzni, a następnie mieliśmy zaszczyt spożyć śniadanie w towarzystwie ks. Biskupa Grzegorza Suchodolskiego. Nie mogło zabraknąć słowa skierowanego do nas przez księdza Biskupa, który zachęcał nas, byśmy w naszym duchowym rozwoju nie zatrzymywali się w połowie drogi, ale tak, jak zachęca Papież Franciszek wyruszyli z Jezusem aż do Jerozolimy, by stać się świadkiem Jego zbawczej śmierci i zmartwychwstania. Ksiądz Biskup wezwał nas do odważnego świadectwa wiary, której nigdy nie przeżywa się w oderwaniu od bliźnich. Sobota była czasem słuchania katechez z życia Abrahama: jego powołania, obietnicy i przymierza oraz akedy, czyli związania w ofierze z syna. Wspólnie słuchaliśmy Słowa Bożego w grupach, w których dzieliliśmy się doświadczeniem wiary. Po wieczornej modlitwie różańcowej obejrzeliśmy film pt: „Moja miłość” będącego pełnym nadziei przypomnieniem, że w momencie, kiedy oddajemy swoje życie w ręce Boga, możemy wywołać zmianę, która odmieni świat. Prowadziliśmy ożywioną dyskusje na tematy poruszone w filmie: miłość a zauroczenie, trudności w wierze, relacje damsko-męskie, wiara w życiu codziennym i publicznym. Wspólną niedzielną Eucharystią oraz uroczystym obiadem zakończyliśmy tegoroczne rekolekcje oraz powróciliśmy do swoich środowisk, by dzielić się doświadczeniem wiary.

Na rekolekcjach harcerskich byłem po raz drugi i z pewnością chciałbym w nich uczestniczyć w przyszłym roku. Cieszy mnie to, że wszyscy tam jesteśmy wspólnotą, razem możemy się modlić i na sobie polegać.

Temat rekolekcji był ciekawy, a praca w grupach efektowna. Z rekolekcji wróciłem radosny i na pewno pogłębiłem więź z Bogiem".

Dh Paweł Celiński, 11 Siedlecka Drużyna Harcerzy „Gniazdo”

inf. ks. dr Tomasz Kostecki

[ja]

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.