Siemiatycze

Bal Świętych - dać dzieciom Bożą alternatywę

31
paź 2023

W poniedziałek, 30 października w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach odbył się Bal Świętych. Jak twierdzi ks. Maciej Domańszczyński z parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach kiedyś takich bali nie było, ponieważ ludzie bardziej wierzyli w świętość.

- Teraz tę świętość trzeba przypominać na każdym kroku, bo zło zaczęło się panoszyć, a halloween zaczęło wypierać Uroczystość Wszystkich Świętych i kult życia. Dlatego jest ta piękna inicjatywa organizowana od wielu lat w Szkole Podstawowej Nr 3 w Siemiatyczach, że dzieci przebierają się za świętych, utożsamiają się ze świętymi po to, aby przypominać sobie o niebie i wyznaczać do niego drogę – mówił ks. Maciej Domańszczyński.

Bal Świętych w Szkole Podstawowej Nr 3 w Siemiatyczach jest już tradycją, dlaczego zaczęto je organizować wspomina katechetka Agnieszka Olendzka.

- Była to w dużej mierze odpowiedź na te pogańskie zwyczaje. Kiedy halloween zaczęło pokazywać się w Polsce pomyśleliśmy żeby dać dzieciom alternatywę, taką Bożą alternatywę żeby mogły się bawić, żeby mogły się cieszyć, a jednocześnie żeby poznawały pozytywne wzory tego, co mogą robić, jak mogą się zmieniać na lepsze. Myślę, że te bale służą przede wszystkim temu, żebyśmy troszczyli się o swoją świętość.

Bale Świętych organizowane są przez szkoły, ośrodki kultury czy parafie. To wydarzenie integrujące dzieci i młodzież oraz całe rodziny, szczególnie cenne jest poznawanie postaci świętych, za których przebierają się uczestnicy. Przygotowanie odpowiedniego stroju często wiąże się z poznawaniem biografii wybranego świętego, popularne jest sięganie po postać własnego patrona, starsi uczniowie przygotowujący się do sakramentu bierzmowania często w ten sposób poznają świętego, którego imię chcą przyjąć.

30 października Bal Świętych odbył się w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach, 31 października wydarzenie takie organizuje Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim, 4 listopada bal odbędzie się w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie.

W siemiatyckiej „Trójce” szkolny korytarz zmienił się w niebo, gdy na bal przybyły dzieci w strojach świętych i błogosławionych. Bal Świętych na stałe wrósł w szkolną tradycję, integruje, daje okazje do dobrej zabawy i poznawania świętych patronów. Bal Świętych odwiedziła Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.


POBIERZ APLIKACJĘ


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.