Bp Kazimierz Gurda: rozwijajmy nasze talenty dla wspólnoty Kościoła. I Diecezjalna Pielgrzymka Rad Parafialnych
wrz 2023
Podstawowym zadaniem Kościoła, parafii jest bycie miejscem zbawienia dla wszystkich, którzy ją stanowią. Parafia jest miejscem spotkania z Chrystusem - mówił bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. w Sanktuarium Bł. Męczenników Podlaskich. W sobotę, 2 września do Pratulina przybyli członkowie rad duszpasterskich i ekonomicznych z parafii diecezji siedleckiej.
Pielgrzymka była czasem szczególnej modlitwy w intencji parafii diecezji siedleckiej, wypraszania potrzebnych łask, aby nasze wspólnoty mogły jak najlepiej wypełnić misję, jaką zastawił im Jezus Chrystus. Przedstawiciele rad parafialnych mieli także okazję, aby lepiej poznać swoje zadania, jakie mają do spełnienia w życiu Kościoła.W nawiązaniu do pierwszego czytania z Liturgii Słowa, ksiądz biskup przypomniał, że przykazanie miłości braterskiej pochodzi od Boga. On nas uczy, byśmy się wzajemnie miłowali. Ta miłość wyraża się w szacunku wobec drugiej osoby, a realizuje się we wspólnotach w których żyjemy. Pierwszą wspólnotą jest rodzina, w której od najmłodszych lat uczymy się kochać tych z którymi jesteśmy związani wiązami krwi i z którymi jesteśmy na co dzień. - Dla uczniów Jezusa, jest jeszcze jedna wspólnota, w której zakres naszej miłości zostaje poszerzony. Tą wspólnotą jest Kościół, parafia. To wspólnota, w której więzy braterskie i siostrzane budowane są na sakramencie chrztu świętego. Przez ten sakrament stajemy się dziećmi Boga, a dla siebie nawzajem braćmi i siostrami. […] Przez sakrament chrztu wchodzimy do konkretnej rodziny parafialnej. To w niej uczymy się od Jezusa okazywać miłość także tym, którzy do wspólnoty Kościoła, parafii nie należą - wskazał biskup siedlecki.
Hierarcha w homilii przypomniał o zadaniach jakie rady parafialne powinny realizować. - Wspólnie, ksiądz proboszcz i rada parafialna winni stawiać sobie pytanie; co mamy zrobić, aby wierni parafii nie utracili wiary w Jezusa; co możemy uczynić, aby uczestniczyli w niedzielnych Mszach świętych. Co mamy czynić, aby dzieci i młodzież uczestniczyli w katechezie. W jakie działania duszpasterskie mogą się włączyć wierni świeccy - mówił bp Gurda.
- We wszystkich sprawach, czy to pastoralnych, czy materialnych potrzebna jest rozmowa, wzajemne wysłuchanie i podjęcie decyzji. Taką postawę otwartości ze strony księdza proboszcza i parafian nazywamy synodalnością. Do takiej postawy zachęca nas papież Franciszek - wskazał biskup siedlecki.
Biskup Gurda w homilii zachęcał do podjęcia odpowiedzialności za parafie, które są miejscem naszego duchowego, religijnego życia. Wspólnoty parafialne związane są z naszą osobistą i rodzinną historią. Potrzeba zaangażowania wiernych świeckich, którzy w życiu Kościoła mogą pełnić różne funkcje i podjąć działania, takie jak np. charytatywne, liturgiczne, katechetyczne, porządkowe. - Potrzeba by członkowie rady parafialnej tymi zadaniami się podzielili i pod przewodnictwem księdza proboszcza opracowali sposób ich realizacji. I to jest zadanie, które chciałbym radom parafialnym poszczególnych parafii naszej diecezji dzisiaj postawić. Spróbujcie, wraz z księdzem proboszczem, dokonać podziału zadań w ramach Duszpasterskiej Rady Parafialnej. W przyszłości będzie okazja, by się doświadczeniami z waszej pracy podzielić - zachęcał wiernych bp Gurda.
- Niech dzięki naszemu zaangażowaniu rozwija się nasza parafia. Niech dzięki naszemu zaangażowaniu wzrasta wiara nasza i naszych bliskich, braci i sióstr należących do wspólnoty parafialnej. Niech wzrasta miłość i szacunek do Kościoła młodego pokolenia – dzieci i młodzieży. […] Nie kto inny, ale właśnie my, przez nasz szacunek do swej parafii, możemy zaszczepić w sercach dzieci i młodzieży miłość do Kościoła, do swej parafii - apelował na koniec homilii bp Kazimierz Gurda.
Pielgrzymka rozpoczęła się od modlitwy różańcowej i nabożeństwa pierwszej soboty miesiąca.
Pierwszym elementem formacyjnym była konferencja ks. dra Piotra Spyry: „Miejsce świeckich w Kościele – ołtarz czy nawa boczna?”. W swoim wystąpieniu ks. Piotr Spyra wyjaśniał, na czym ma polegać aktywne i właściwe uczestnictwo świeckich w misji Kościoła. Bazując na dwóch skrajnych obrazach: „pchać się na ołtarz” i „uciekać do nawy” pokazał błędne rozumienie zaangażowania świeckich: wyręczanie duchownych we właściwych dla nich funkcjach oraz bycie częścią tłumu nastawionego tylko na branie, bez umiejętności ponoszenia ofiar związanych z zaangażowaniem się w życie parafii. Na koniec prelegent przekazał kilka praktycznych porad dotyczących posługi w parafialnych radach duszpasterskich i ekonomicznych, zaznaczając m.in., że skoro ktoś został wybrany do takiej rady, otrzymał wszystkie niezbędne dary i charyzmaty do tej posługi. Jest to np. dar rady, ale nie rządzenia parafią, ponieważ taki charyzmat otrzymał ksiądz proboszcz. - Ci, którzy są zaproszeni do jakiejkolwiek służby dla Boga nie mogą zapominać o własnej modlitwie i formacji, co wyraża łatwa do zapamiętania zasada „najpierw uczeń, potem apostoł”, która wynika ze słów Jezusa „beze mnie nic nie możecie uczynić” - wskazał prelegent.
Drugi referat zatytułowany „Kościół «po świecku» w mediach” zaprezentowała dr hab. prof. UKSW Monika Przybysz. W wystąpieniu, prof. Monika Przybysz wskazała, że dziś informacja jest walutą naszych czasów. Od niej zaczyna się chęć wzięcia w czymś udziału. To dzięki niej może zmienić się całe życie, bo przecież komunikat: „Bóg Cię kocha do szaleństwa i umarł dla Ciebie i za Ciebie” to najważniejsza informacja dla każdego człowieka. - Dlatego warto się pochylić nad mądrym, sprawnym, skutecznym i dostosowanym do wielu różnych grup odbiorców sposobem zarządzania informacją i wyborem właściwych kanałów komunikacji. Dziś musimy być wszędzie, bo wszędzie są ludzie potrzebujący tego newsa Ewangelii. Przyklejeni do smartfonów młodzi nie mają szansy zobaczyć zaproszenia na świetny koncert ewangelizacyjny mimo przebywania po kilkanaście godzin w sieci. Algorytmy nigdy mu takich treści nie pokażą, jeśli w jakikolwiek sposób nie wyszukiwał dotychczas treści religijnych. A katolicy zaangażowani w parafię muszą pomyśleć nad wszelkimi sposobami jak trafić do młodych i przebić się przez blokadę baniek, w których wszyscy tkwimy w mediach społecznościowych - mówiła prof. Przybysz.
Na koniec Mszy św. podziękowano za posługę ks. Dariusza Radywaniuka – dyrektora Domu Pielgrzyma w Pratulinie, który był odpowiedzialny za to miejsce od początku funkcjonowania. Na jego miejsce przychodzi ks. Piotr Osiński – dotychczasowy wikariusz parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach, gdzie posługę kapłańską rozpocznie ks. Radywaniuk.
I Diecezjalna Pielgrzymka Rad Parafialnych zakończyła się wspólną agapą.
0 komentarze