Bp Suchodolski w Kodniu: Ci, którzy mają światopogląd zupełnie laicki, którzy odrzucają Pana Boga, chcą nas uczyć, że miejscem religii ma być tylko parafia, tylko Kościół
sie 2024
Główna suma odpustowa w kodeńskim sanktuarium zgromadziła rzesze pielgrzymów. Eucharystii na kodeńskiej kalwarii przewodniczył bp Grzegorz Suchodolski – biskup pomocniczy diecezji siedleckiej. Mszę świętą poprzedziła procesja eucharystyczna z kodeńskiej bazyliki. Hierarchę przywitał ordynariusz Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – o. Marek Ochlak OMI oraz przedstawiciele kodeńskiej parafii. Oprawę muzyczną liturgii przygotowała orkiestra i chór miejscowej parafii prowadzonej przez misjonarzy oblatów. Miejscową orkiestrę dęta wspomagała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Czemierniki-Radzyń Podlaski.
Kazanie wygłosił bp Grzegorz Suchodolski. Przywołując hasło roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, kreślił maryjną duchowość wdzięczności, która kształtuje się w szkole Eucharystii. Maryja także uczy nas przyjmowania wielu prawd, które nie są proste w realizacji. I myślę, że ta prawda uczestniczenia we wspólnocie Kościoła też dla wielu z nas nie jest taka łatwa. Wielu z nas boryka się bowiem z różnymi grzechami, błędami wspólnoty kościelnej. I wielu z nas, a może zwłaszcza ci, których nie ma, którzy tracą wiarę, którzy tracą jedność z Kościołem, mają wielką trudność w uczestniczeniu we wspólnocie ludu ochrzczonego.- To nie my jesteśmy twórcami Kościoła, nawet nie ci najbardziej pobożni z nas, nawet nie ci z nas, którzy składają śluby posłuszeństwa, ubóstwa i czystości, nawet nie ci, którzy przyjmują święcenia w stopniu diakonatu, prezbiteratu czy także biskupstwa. Nie ci, którzy przywdziewają różne stroje ruchów, bractw i stowarzyszeń katolickich. Nie my, którzy czujemy się domowym Kościołem, jesteśmy twórcami Kościoła. – wyliczał biskup Suchodolski. – Uczestniczenie we wspólnocie Kościoła może być jedynie naszą odpowiedzią na to wszystko, co otrzymujemy w formie zaproszenia od samego założyciela Kościoła, czyli od samego Jezusa. Maryja jako pierwsza chrześcijanka uczestnicząca we wspólnocie Kościoła dobrze wiedziała, że Ona jedynie odpowiada.
Biskup pomocniczy Kościoła siedleckiego przywołał również zagrożenia i niebezpieczeństwa, jakie na swojej drodze napotyka Kościół we współczesnym świecie i Polsce.
Ci, którzy mają światopogląd zupełnie laicki, którzy odrzucają Pana Boga, chcą nas uczyć, że miejscem religii ma być tylko parafia, tylko Kościół. Zabierają nam to, co zostało wywalczone w czasach wspólnego naszego solidarnościowego zrywu. To, co było nawet wcześniej, co nam zabrali komuniści. Dzisiaj te siły laickie chcą wyciągnąć religię, wyrwać religię z siatki godzin – mówił członek Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. – Dlatego widząc także w tym pewne wyzwanie dla nas, chciejmy odważnie stanąć w obronie miejsca dla Chrystusowego Krzyża i dla nauczania Pisma Świętego, religii, historii Kościoła, etyki, moralności właśnie tam, gdzie uczą się nasze dzieci – apelował.
Biskup Suchodolski, który uczestniczył w rozmowach z rządem na temat planowanych zmian w nauczaniu religii w szkołach, nakreślił, jak wyglądały konsultacje strony rządowej z przedstawicielami Kościoła w Polsce. Zaapelował również o poparcie petycji „Tak dla religii”. Tam nie było porozumienia, tam nie było dialogu. Tam po wypowiedzeniu przez stronę kościelną swoich argumentów, swoich racji, przedstawiciele ministerstwa obwieścili, że decyzję podejmują oni, że nie muszą wcale tego słuchać i nie muszą tego uwzględnić (…) To jest stanowisko rządzących w Polsce – relacjonował hierarcha. – I my dzisiaj, w trosce o przekaz wiary, w trosce o zaszczepienie ducha Ewangelii najmłodszemu pokoleniu powinniśmy upominać się o miejsce dla lekcji religii, dla pewnych systemów etycznych, moralnych także w środowisku szkolnym.
Posłuchaj całego kazania biskupa Grzegorza Suchodolskiego:
Na koniec liturgii główny celebrans pobłogosławił zioła i kwiaty, które wierni przynieśli z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Zobacz Galerię
Więcej zdjęć w większej rozdzielczości można zobaczyć poniżej:
źródło: Misjonarze Oblaci Marii Niepokalanej, oblaci.pl
FB Misjonarze Oblaci MN w Polsce
FB Sanktuarium Maryjne w Kodniu
5 komentarze
Jedna godzina religii wystarczy,przy kościele też była jedna.Lepiej niech zadbają o jakość lekcji
Widać NIC nie wiesz o jakości katechezy w szkole Wieśka.
Brawo , brawo , i jeszcze raz brawo
Wreszcie dotarło czym są liberalno lewaccy rządzący .Smutna prawda ale mam nadzieję na opamiętanie w następnych wyborach
w następnych również będzie tak samo