Biała Podlaska

Drelów: rocznica męczeństwa Unitów

18
sty 2023

17 stycznia 1874 r. w Drelowie wojsko rosyjskie zastrzeliło 13 unitów i ciężko raniło około 200 osób. Unici w Drelowie wytrwale bronili swojej świątyni i wiary. Nie chcieli oddać kluczy do kościoła i przyjąć prawosławia. Wczoraj w Drelowie odbyły się uroczystości związane ze 149. rocznicą tamtych wydarzeń. To także dzień patrona miejscowej szkoły podstawowej.

Tegoroczne obchody upamiętniające męczeńską śmierć Unitów rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym w Drelowie. Eucharystii przewodniczył biskup Henryk Tomasik. - Unici byli prawdziwymi strażnikami Kościoła. Dzisiaj prosimy Pana Boga o pomoc, aby każdy z nas był takim strażnikiem wiary: w sercu, rodzinie, naszej Ojczyźnie – mówił w homilii biskup Henryk Tomasik.

Po Mszy św. w sali Gminnego Centrum Kultury odbył się spektakl teatralny pt. „Bóg był ich miłością”. Aktorami byli uczniowie Szkoły Podstawowej w Drelowie.


Podczas tego spotkania zostały podsumowane konkursy wiedzy i plastyczny poświęcone patronom szkoły. W konkursie plastycznym wzięło udział 29 uczniów. Natomiast do konkursu pisemnego przystąpiło 54 uczniów z kl. VI-VIII. Uczniowie za najciekawsze prace otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Prace plastyczne były rozpatrywane w poszczególnych kategoriach wiekowych: 
Kl. I-III
I miejsce - Julia Podgajna
II - Aleksandra Hawryluk
III - Zuzanna Ostapiuk
Kl. IV-V
I miejsce - Piotr Szprengel
II - Filip Ryszkowski
II - egzekwo Anna Ciok
III - Wiktoria Pływacz
Kl. VI-VIII
I miejsce - Aleksandra Tarasiuk
II - Maja Krysiewicz

Ponadto, nagrody specjalne za wyjątkowe prace przestrzenne – makiety kościoła w Drelowie upamiętniające wydarzenia z 17 stycznia 1874 r. otrzymali: Maciej
Podgajny i Karol Grochowski.

Laureaci konkursu pisemnego:

I miejsce - Lena Sidorczuk-Oksejuk
II - Dominika Niewiadomska
II miejsce egzekwo - Joanna Sitarczuk
III - Aleksandra Tarasiuk

Również w tym konkursie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Celem konkursów było głębsze poznawanie i pielęgnowanie dziedzictwa wartości, jakie pozostawili nam Unici. Konkursy zorganizowała Agnieszka Kozaczuk.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.