Drohiczyn

Drohiczyn: w pełni oddani dziełom Bożym

Kościół Czw. 02.02.2023 15:09:17
02
lut 2023

Dzień Życia Konsekrowanego, który przypada 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego, dał sposobność, by w drohiczyńskiej katedrze zgromadziły się osoby, które swoje życie całkowicie oddały Panu Bogu. W świątyni zjawili się siostry i bracia zakonni ze zgromadzeń posługujących na terenie diecezji drohiczyńskiej. Mszy św. z tej okazji przewodniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk, który wygłosił również słowo Boże.

Witając przybyłych – kapłanów, osoby konsekrowane, parafian i gości, proboszcz parafii katedralnej ks. Wiesław Niemyjski przypomniał, że to św. Jan Paweł II w święto Ofiarowania Pańskiego ustanowił Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Mszę świętą rozpoczął obrzęd pobłogosławienia gromnic połączony z procesją, w której wraz z biskupem szli kapłani i osoby konsekrowane.

W pierwszych słowach homilii biskup Sawczuk powitał zgromadzonych, w tym biskupa seniora Antoniego Dydycza podkreślając, że reprezentuje on jednocześnie episkopat i świat zakonny. Dalej wyjaśniał nazwę i genezę święta. Nawiązał do słów papieża Benedykta, który mówił, że dziecko należy do Boga. Stawiał to w zestawieniu do dzisiejszego świata, który odrzuca Boga, a dziecko przedstawia jako własność matki, która szczególnie przed narodzeniem może zrobić z nim co chce.

Biskup wskazywał na osoby konsekrowane, jako zaproszone do szczególnej zażyłości z Panem, czyli poświęcone i poświęcające się służbie, mówił:
- Rożni ludzie głoszą Ewangelię, różni też ludzie uczą katechizmu, czy niosą pomoc potrzebującym. Osoby konsekrowane oddają się jednak tym dziełom w pełni, ponieważ wcześniej oddają życie Chrystusowi. Łączą się z Nim świętymi więzami. (…) Wpierw chcą ukochać Chrystusa, potem niosą Go innym ludziom jako największy skarb.

Po homilii wszystkie osoby życia konsekrowanego obecne w katedrze trzymając w dłoniach zapalone świece odnowiły swoje przyrzeczenia i śluby zakonne.

Eucharystia była okazją do dziękczynienia za codzienną posługę osób konsekrowanych oraz do modlitwy w intencji osób konsekrowanych i o nowe powołania. W katedrze słowa podsumowania i wdzięczności wyraził salezjanin – ks. Tadeusz Niewęgłowski – delegat ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego.

W dalszej części spotkania odbyła się adoracja w kaplicy seminaryjnej. Modlitwę indywidualną ubogacały czytania i śpiew przygotowane przez scholę i siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus z Siemiatycz.

Na koniec wszyscy spotkali się na Agapie, gdzie był czas na rozmowy, wymianę doświadczeń i po prostu bycie razem – tworzenie wspólnoty, co jest bardzo ważnym elementem tego święta.

W diecezji drohiczyńskiej posługuje 13 zgromadzeń żeńskich: albertynki, benedyktynki, dominikanki, felicjanki, karmelitanki, klaryski, loretanki, misjonarki św. Rodziny, siostry Opatrzności Bożej, salezjanki, sercanki, służki, urszulanki oraz 3 zgromadzenia męskie: kapucyni, salezjanie i sercanie. Do grona osób, które poświęciły życie Panu Bogu należy także dziewica konsekrowana. Dzień Życia Konsekrowanego jest okazją, by w sposób szczególny pamiętać o tym gronie w swoich modlitwach. Wierni poprzez datki mogą też wesprzeć zgromadzenia kontemplacyjne.


ABol/MR
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.