Łuków

Jeleniec: spotkanie koordynatorów Ruchu Szensztackiego

Kościół Pon. 23.01.2023 15:16:27
23
sty 2023

W kościele Świętej Anny w Jeleńcu odbył się Diecezjalny Zjazd Koordynatorów Parafialnych Ruchu Szensztackiego. Do wspólnej modlitwy oraz omówienia planów na kolejne miesiące, zaprosił koordynatorów ksiądz Adam Kulik, diecezjalny duszpasterz Ruchu Szensztackiego.

W relacji z Diecezjalnego Zjazdu Koordynatorów Parafialnych Ruchu Szensztackiego, która nadeszła do naszej redakcji, czytamy:

W grudniu 2022 roku proboszcz parafii Świętej Anny w Jeleńcu, ks. dr Adam Kulik dekretem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy został powołany na diecezjalnego duszpasterza Ruchu Szensztackiego. W związku z tą decyzją 15 stycznia w kościele parafialnym w Jeleńcu odbył się Diecezjalny Zjazd Koordynatorów Parafialnych Ruchu Szensztackiego. Zjazd zbiegł się z obchodami drugiej rocznicy założenia Ruchu Szensztackiego w parafii Jeleniec.

Uroczystości rozpoczęły się od adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie o godzinie 12.00 została odprawiona Msza Święta, której przewodniczył ks. Adam Kulik. Wzięli w niej również udział: ks. Bogusław Mich - proboszcz parafii Św. Marii Magdaleny w Tuchowiczu, ks. Mariusz Szyszko - proboszcz parafii Św. Sebastiana w Brzezinach, ks. Łukasz Wardak - wikariusz parafii Podwyższenia Krzyża św. w Łukowie, ks. Marcin Wesołowski - wikariusz z Parafii Katedralnej Niepokalanego Poczęcia NMP, ks. Damian Gadamer - wikariusz z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Komarówce Podlaskiej oraz zaprzyjaźniony od lat z parafią w Jeleńcu, ksiądz Krzysztof Piórkowski. Na spotkanie w Jeleńcu przybyli parafialni koordynatorzy ruchu z terenu całej diecezji siedleckiej oraz koordynatorzy regionalni: Dorota Goławska, Dorota Sójka i Renata Bąbol.

Po zakończeniu Mszy Świętej, której oprawę liturgiczną przygotowali opiekunowie poszczególnych kręgów z parafii w Jeleńcu, padły słowa podziękowania skierowane do księdza Adama za dotychczasową opiekę nad ruchem w parafii oraz gratulacje z okazji nominacji na diecezjalnego duszpasterza Ruchu Szensztackiego. Przedstawiciele Rodzin Szensztackich wyrazili dumę z faktu, iż to ich proboszcz pełni tak zaszczytną funkcję i życzyli opieki Matki Najświętszej, a także siły do pełnienia tej, jakże ważnej i potrzebnej posługi.

Podczas uroczystości został zaprzysiężony kolejny, trzynasty krąg Szensztacki w parafii w Jeleńcu. Cieszy fakt, iż kolejne rodziny zapraszają Maryję Pielgrzymującą do swoich domów.

Kolejnym punktem spotkania była konferencja, którą wygłosił ksiądz Bogusław Mich. Z ogromną mocą wybrzmiały w niej słowa o tym, że to Maryja przynosi nam Jezusa. Ona wchodzi do naszych domów wraz ze swym Synem, który jest dla nas drogą prawdą i życiem. Przytoczył słowa św. Jana Marii Vianney „Nie mów ludziom o Bogu, kiedy nie pytają, ale żyj tak, by pytać zaczęli”, które są odpowiedzią na zmiany we współczesnym świecie i zupełnie nowe oczekiwania wobec sposobu ewangelizacji.

Zaproszeni na zjazd goście rozmawiali również z ks. Adamem Kulikiem, który miał okazję poznać bliżej koordynatorów parafialnych i rozeznać się w sytuacji ruchu w diecezji. Do kontaktu z przedstawicielami w całej diecezji wyznaczył Katarzynę Filip, która jest koordynatorem z parafii w Jeleńcu. Zaplanowano działania na najbliższy czas: Kongres w Radzyniu Podlaskim oraz aktywne włączenie się w Zjazd Kobiet w Pratulinie.

Rozwój Apostolatu Matki Bożej Pielgrzymującej w diecezji siedleckiej cieszy i z pewnością będzie pomocą w jej duchowym wzroście. W czasach, kiedy kontakty międzyludzkie ograniczają się do minimum, gdy zamykamy się na drugiego człowieka, możemy zaprosić Maryję do siebie. Każdy może przyjąć Matkę Bożą do swojego domu, to ruch otwarty.


zdjęcia i informacja: Katarzyna Filip, koordynator Ruchu Szensztackiego w parafii w Jeleńcu.
AKup/MR
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.