Koncert muzyki chorałowej w Drohiczynie
wrz 2024
W niedzielę, 15 września po Mszy Św. o godz. 18.00, w Katedrze w Drohiczynie odbędzie się koncert muzyki gregoriańskiej „Credo” prezentujący XVI-wieczne utwory chorałowe ze zbiorów polskich benedyktynek z czasów Matki Magdaleny Mortęskiej. Wykonawcą koncertu będzie białostocka, żeńska Schola Gregoriana „In Omnem Terram” po dyrekcją Pawła Kasprzyka.
Obok muzyki chorałowej, słuchacze będą mieli także okazję zapoznać się z sylwetką Matki Magdaleny Mortęskiej – reformatorki i założycielki kongregacji chełmińskiej zakonu Benedyktynek w Polsce na przełomie XVI i XVII wieku. Komentarz do koncertu został napisany specjalnie na tę okazję przez znaną polską benedyktynkę, s. Małgorzatę Borkowską.Magdalena Mortęska urodziła się w 1554 roku i odegrała kluczową rolę w reformie życia monastycznego. Jej działalność miała głęboki wpływ na klasztory w Polsce, a jej nauki i pisma dotarły nawet do Watykanu. Magdalena była także aktywna politycznie i społecznie, angażując się w dysputy teologicznei reprezentując zakon w sądach. Fundacje zakonne, które zakładała, miały znaczący wpływ na edukację kobiet, promując nauczanie i przygotowanie do dorosłego życia. W klasztorach Benedyktynek kwitło życie muzyczne, z codzienną modlitwą i śpiewem liturgicznym jako fundamentem.
Program koncertu zatytułowanego „Credo” (łac. „wierzę”) został skonstruowany wokół mszalnego wyznania wiary i prezentuje utwory związane z jego kluczowymi tajemnicami. Repertuar pochodzi z XVII-wiecznych rękopisów polskich benedyktynek wybranych i opracowanych przez dyrygenta zespołu – Pawła Kasprzyka. Jego wielomiesięczne poszukiwania pozwoliły na swoiste prawykonanie po wiekach.
Organizatorami wydarzenia są Schola Gregoriana „In Omnem Terram” oraz białostockie Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej „Cantica Cantamus”. Patroni honorowi: JE Józef Guzdek – Arcybiskup Metropolita Białostocki oraz Fundacja Muzeum Historii Kobiet. Koncerty są realizowane w ramach projektu „Dźwięki Dziedzictwa” i są współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.
Schola Gregoriana „In Omnem Terram” założona w 2021 roku przy parafii św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku, Schola Gregoriana „In Omnem Terram” specjalizuje się w wykonawstwie śpiewu gregoriańskiego oraz tradycyjnych pieśni kościelnych. Mimo krótkiego okresu działalności, zespół ma na koncie pierwsze sukcesy, występując zarówno w Polsce, jak i za granicą. W ostatnim czasie szczególną uwagę poświęca popularyzacji monodii z XVI i XVII-wiecznych źródeł polskich benedyktynek. Założycielem i dyrygentem zespołu jest Paweł Kasprzyk.
Skład zespołu: Izabela Bogusławska, Agnieszka Bosiacka, Jolanta Jankowska, Ewa Kaczyńska, Magdalena Ragin-Moczydłowska, Magdalena Lucyna Rokuszewska, Iwona Wyrwas, Paweł Kasprzyk – magister chori.
Projekt „Dźwięki dziedzictwa” obejmuje organizację dwóch koncertów muzyki chorałowej oraz IV Warsztatów Śpiewu Gregoriańskiego w Białymstoku. Jego celem jest promocja muzyki gregoriańskiej oraz dziedzictwa kulturowego polskich benedyktynek. Działanie wspierane jest przez Białostockie Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej Cantica Cantamus oraz białostocką Schola Gregoriana „In Omnem Terram”.
Źródło: Organizatorzy
0 komentarze