Garwolin

Miętne: jubileusz parafii i rocznica obrony Krzyża /ZDJĘCIA/

30
gru 2022

38 lat temu młodzież miętneńskiego Zespołu Szkól Rolniczych dała piękne świadectwo przywiązania do wiary i miłości do krzyża Chrystusowego, a osiem lat później erygowana została parafia Podwyższenia Świętego Krzyża. 29 grudnia odbyły się jubileuszowe uroczystości obu tych wydarzeń.

Rozpoczęła je uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp Piotra Sawczuka – ordynariusza diecezji drohiczyńskiej, bp Grzegorza Suchodolskiego – sufragana diecezji siedleckiej i bp seniora diecezji radomskiej Henryka Tomasika.

Biskup Piotr Sawczuk nawiązał do historycznych wydarzeń w Miętnem, które miały miejsce 38 lat temu w szkole rolniczej. - Te wydarzenia odbiły się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Niewątpliwie, to cierpienie, to doświadczenie, jakie stało się udziałem uczniów, ale części nauczycieli w tamtym okresie, także duszpasterzy, wywarło duży wpływ na ich sposób postrzegania rzeczywistości, a także na patrzenie na własny rozwój duchowy, wzrastanie w łasce, otwieranie się na Chrystusa, na to źródło mocy nadprzyrodzonej, jakie z krzyża płynie. Chcemy dziękować dzisiaj za parafię i za obronę krzyży w Miętnem- mówił biskup.

Historię parafii w Miętnem przybliżył przewodniczący Rady Parafialnej Tadeusz Gora, który swoje wystąpienie rozpoczął od słów: „Jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą. Okres 30 lat, to bardzo krótki czas w dziejach ludzkości, jednak 30 lat w życiu parafii, to więcej niż czas jednego pokolenia...”


W homilii bp Henryk Tomasik mówił o prawdziwej świątyni, którą jest Jezus Chrystus, świątyni ludzkich serc i kościele, jako wielkiej wspólnocie wiary. Mówił też o historii miętneńskiej parafii i obronie krzyży przez uczniów szkoły rolniczej, którzy – jak sami mówili – nie byli bohaterami, a jedynie złożyli egzamin z bierzmowania.


Po nabożeństwie, w którym uczestniczyli związani z miętneńską parafią byli proboszczowie i księża wikariusze oraz zaproszeni księża z dziekanem dekanatu garwolińskiego ks. kan. Stanisławem Szymusiem na czele, samorządowcy, parafianie, przedstawiciele powiatowych służb mundurowych, młodzież i in, w hotelu Powiatowego Ośrodka Sportu odbyła się druga część obchodów. Uczestników uroczystości przywitał proboszcz parafii ks. kan. Grzegorz Kamiński, następnie starosta garwoliński Mirosław Walicki, burmistrz Garwolina Marzena Świeczak i wójt gminy Marcin Kołodziejczyk wręczyli proboszczowi parafii okolicznościowy grawerton, jako „podziękowanie za dotychczasowy wkład parafii w życie Miętnego, gminy Garwolin, miasta Garwolin i powiatu garwolińskiego z życzeniami dalszej opieki i błogosławieństwa oraz dalszego rozwoju wspólnoty”.

Na zakończenie jubileuszowych uroczystości, które rozpoczęły się 28 grudnia dniem skupienia i całodobową adoracją Najświętszego Sakramentu, wystąpili Krzysztof Respondek i Chór Garnizonowy z Kielc.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.