Drohiczyn

Niezwykłe nagrobki na zabytkowym cmentarzu w Ostrożanach

Kościół Pon. 02.11.2020 11:40:00
02
lis 2020

Stolica Apostolska postanowiła, że w tym roku przez cały listopad można zyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych. Nawiedzając cmentarze, warto poświecić chwilę, by przy okazji modlitwy za zmarłych poznać zabytki nekropolii, nie brakuje ich na cmentarzu w Ostrożanach, który jako cały obiekt znajduje się w rejestrze zabytków.

Przed rokiem 1 listopada kwestą na cmentarzu rozpoczęto pozyskiwanie środków na renowacje zabytkowego nagrobka Józefa Bieżańskiego, dzięki kweście i dotacji Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz wsparciu powiatu siemiatyckiego pomnik odzyskał dawne piękno.

Nagrobek Józefa Bieżańskiego został wykonany w 1848 roku w wyniku umowy zawartej pomiędzy Stefanem Ciecierskim i Janem Nepomucenem Bizańskim, a Jakubem Tatarkiewiczem. Ponad 170-letni pomnik jest przykładem doskonałego warsztatu rzeźbiarskiego wybitnego warszawskiego artysty, przykładem dzieła sztuki wartym zachowania dla przyszłych pokoleń.

Prace konserwatorskie zabytkowego nagrobka udało się przeprowadzić staraniem proboszcza parafii w Ostrożanach ks. Piotra Wójcika.

Cmentarz parafialny w Ostrożanach jest wzmiankowany w inwentarzu parafialnym od 1807 roku. Znajduje się tam m.in. grobowiec rodziny Ciecierskich, ostatnich właścicieli Ostrożan. Spoczywają doczesne szczątki kapłanów i parafian, na cmentarz prowadzi stara, zabytkowa brama.


ABol/Js

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.