Biała Podlaska

Nowenna do św. Katarzyny w Małaszewiczach

Kościół Wt. 17.11.2020 13:54:00
17
lis 2020

Od 16 listopada trwa Nowenna ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej - patronki parafii w Małaszewiczach, a także patronki kolejarzy. Ks. Proboszcz Andrzej Wolanin zaprasza wszystkich czcicieli św. Katarzyny na Mszę św. i Nowennę codziennie o godz. 17:00. Nowenna poprzedzi uroczystości odpustowe w parafii, które będą miały miejsce 25 listopada, we wspomnienie Świętej.

Małaszewicze to miejscowość leżąca przy węźle kolejowym E-20 z Europy do Azji oraz 1 km na południe od drogi krajowej nr 2, czyli europejskiej trasy E-30. W Małaszewiczach znajduje się jeden z największych w Europie tzw. „suchych” portów przeładunkowych PKP o znaczeniu międzynarodowym, gdzie przeładowywanych jest 90 procent towarów, sprowadzanych koleją z Chin do Europy. Realizuje się tutaj przeładunek towarów z taboru szerokotorowego na tabor normalnotorowy. Społeczność kolejarzy jest tu bardzo liczna; nie dziwi zatem fakt, że patronką parafii jest Święta Katarzyna.

Kim była św. Katarzyna Aleksandryjska? Według legendy urodziła się w Aleksandrii, stolicy Egiptu, jako córka króla Kustosa. Była osobą nie tylko bardzo zamożną, ale także wykształconą. Słynęła również z urody. O jej rękę daremnie ubiegali się najznakomitsi obywatele miasta, bo złożyła ślub dozgonnej czystości. Wkrótce wybuchło najdłuższe i najbardziej krwawe w dziejach Kościoła prześladowanie chrześcijan - za panowania cesarza Dioklecjana. Szczególną nienawiścią do chrześcijan wyróżniał się Maksymian, władca wschodniej części Imperium Rzymskiego. Przybył on osobiście do Aleksandrii, by dopilnować realizacji prześladowczych edyktów. Jedną z jego ofiar miała być Katarzyna. Po pojmaniu była przymuszana do złożenia ofiary bogom. Odmówiła jednak, wyznając wiarę w Boga Jedynego. Wówczas cesarz zarządził dysputę między Katarzyną a pięćdziesięcioma tamtejszymi filozofami i retorami.

Katarzyna pokonała swoich adwersarzy, udowadniając prawdziwość chrześcijaństwa, i doprowadziła wielu z nich do wiary w Chrystusa. Miała wtedy zaledwie 18 lat. Cesarz rozgniewany obrotem sprawy skazał ją na tortury: smagano ją żyłami wołowymi tak, że jej ciało było jedną wielką raną; morzono ją głodem; łamano jej kości. Modlitwa Katarzyny sprawiła, że podczas miażdżenia kołem zstąpił anioł i spowodował, że rozpadło się ono w rękach kata. Na widok jej bohaterstwa w czasie znoszenia mąk miało nawrócić się kilkuset żołnierzy i oprawców. Ostatecznie wykonano wyrok śmierci przez ścięcie prawdopodobnie między rokiem 307 a 312.

Św. Katarzyna jest patronką między innymi: zakonu katarzynek; Nowego Targu, Dzierzgonia i Cypru; nauki i uniwersytetów, w tym paryskiej Sorbony; adwokatów i notariuszy, bibliotekarzy, drukarzy, filozofów chrześcijańskich, grzeszników, kołodziejów, literatów, mężatek, młodych dziewcząt, młynarzy, fryzjerów, modystek, mówców, piekarzy, powroźników, prządek, studentów, szwaczek, uczonych, woźniców, zecerów i oczywiście kolejarzy. W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie królewskiej, z palmą męczeńską w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, nakładające na jej palec pierścień jako oblubienicy, filozofowie, z którymi prowadziła dysputę, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.

Więcej szczegółów o parafii, której patronuje św. Katarzyna oraz tekst Nowenny ku jej czci, można znaleźć na stronie parafii: www.parafia.malaszewicze.pl


xPB/DW

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.