Sokołów

Nowy kapłan diecezji drohiczyńskiej

02
cze 2024

Biskup drohiczyński Piotr Sawczuk w sobotę, 1 czerwca w katedrze w Drohiczynie udzielił święceń kapłańskich dk. Karolowi Młynarczykowi. W uroczystości udział wzięli biskupi seniorzy, kapłani, alumni Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne, służba liturgiczna - ministranci, lektorzy i ceremoniarze, rodzice, rodzeństwo, rodzina, bliscy i przyjaciele nowo wyświęconego kapłana.

W homilii bp Sawczuk mówił: - Kapłaństwo jest darem dla wspólnoty, a kapłaństwo diakona Karola jest darem dla kościoła drohiczyńskiego. Dlatego też wdzięczność przenika moje serce jako biskupa, któremu Pan powierzył tę cząstkę swojego ludu. Ufam, że radość przepełnia serca wszystkich naszych diecezjan, bo posłanie nam kapłana jest wyrazem troski o nasze życie. Trafi on w przyszłości do różnych parafii, do różnych wspólnot. Mają one prawo na niego oczekiwać. Pasterz diecezji zwrócił się też wprost do diakona Karola: - Św. Jan Paweł II powiedział kiedyś, że światu ciągle potrzeba kapłanów, bo światu ciągle potrzeba Chrystusa, potrzeba zbawienia. Idź zatem i głoś Ewangelię, głoś Dobrą Nowinę o zbawieniu.

Modlitwę święceń poprzedził śpiew „Litanii do Wszystkich Świętych”, podczas którego diakon leżał krzyżem na posadzce katedry, a także obrzęd nałożenia rąk przez biskupa oraz wszystkich obecnych kapłanów. Biskup Piotr Sawczuk namaścił nowemu kapłanowi dłonie olejem krzyżma, a także wręczył dary ofiarnej służące do sprawowania Eucharystii.

Ks. Karol Młynarczyk celebrował swoją pierwszą w życiu Mszę św. Na zakończenie dziękował Bogu za dar powołania, biskupowi za udzielenie święceń, biskupom seniorom za modlitwę oraz obecność, a także kapłanom, rodzicom, rodzinie, przyjaciołom i wszystkim osobom, które Bóg postawił na jego drodze.

Słowa wdzięczności wyraził również rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie ks. prał. Tadeusz Syczewski. Dziękował wszystkim dobrodziejom WSD oraz prosił o modlitwę w intencji nowych i świętych powołań kapłańskich i zakonnych.

Ksiądz Karol Młynarczyk urodził się 17 kwietnia 1999 roku w Sokołowie Podlaskim. Pochodzi z parafii pw. św. Stanisława w Knychówku. Jest synem Jana i Elżbiety Renaty z domu Mazurek. Ma braci: Grzegorza, Piotra i Pawła oraz siostrę Weronikę. Edukację rozpoczął w 2005 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Korczewie. W latach 2015 – 2018 uczęszczał do I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny w Siedlcach. W 2018 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. 26 maja 2023 roku w katedrze Trójcy Świętej w Drohiczynie z rąk biskupa Piotra Sawczuka przyjął święcenia diakonatu. 7 maja 2024 roku obronił pracę magisterską pod tytułem: „Dzieje parafii rzymskokatolickiej w Knychówku w latach 1493 – 2000” napisaną pod kierunkiem księdza doktora Zenona Czumaja. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa z hymnu Te Deum „W Tobie Panie zaufałem, nie zawstydzę się na wieki”.Tekst i zdjęcia: ks. Wojciech Łuszczyński / Diecezja Drohiczyńska
Oprac. ABol
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Elkasa Niedz. 02.06.2024 14:09:12

to prawda, że seminarium przenosi się do Siedlec?