Łosice

Nowy kościół w Sarnakach poświęcony

Kościół Pon. 12.10.2020 13:49:00
12
paź 2020

10 października, po 8 latach budowy, w Sarnakach konsekrowano nowy kościół parafialny. Eucharystii przewodniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk, a uczestniczył w niej biskup senior Antoni Dydycz, który był inicjatorem budowy świątyni.

W 2008 roku do Sarnak przybył nowy proboszcz, ks. prałat Andrzej Jakubowicz. Ówczesny biskup drohiczyński, Antoni Dydycz, powierzył mu misję budowy nowego kościoła. Mimo że duchowny był już znanym i doświadczonym budowniczym z parafii w Ruskowie czy Chłopkowie, od początku zmagał się z poważnymi trudnościami. Padały propozycje lokalizacji, których nie akceptował konserwator zabytków. W uzasadnieniu podawano argument, że nowa budowla przesłoni zabytkowy drewniany kościół z 1816 roku. Nie było zgody na jego rozebranie czy przeniesienie. W parafii aktywnie działała grupa osób sprzeciwiających się budowie, a walczących o remont znajdującej się w złym stanie wiekowej świątyni. W celu odnowy tejże powstało stowarzyszenie, które miało zdobywać fundusze na rewitalizację.

Powstał projekt świątyni autorstwa Michała Bałasza i Piotra Pytasza. W 2012 roku jesienią rozpoczęto prace budowlane, które trwały 8 lat. Uczestniczyli w nich nierzadko mieszkańcy wraz z proboszczem. Ks. prałat Jakubowicz miał wypadek przy budowie nowego kościoła. W 2015 spadł z rusztowania, na skutek czego doznał poważnego urazu nogi i do dziś odczuwa konsekwencje zdrowotne.

Przed poświęceniem kościoła 10 października wierni uczestniczyli w tygodniowych Misjach Ewangelizacyjnych.

Konsekracja przebiegała w ściśle określonym porządku. Na początku orszak z biskupem przybył ze starego kościoła pod drzwi nowego. Tam powitał ich kierownik budowy Grzegorz Daniluk. Symbolicznie przekazano świątynię biskupowi Piotrowi Sawczukowi, po czym nastąpiło procesyjne wejście. W środku miało miejsce złożenie relikwii męczennika (w tym przypadku były to relikwie św. Rocha podarowane przez biskupa seniora Antoniego Dydycza). Biskup Piotr Sawczuk poświęcił wodę, następnie zgromadzony lud. Odmówił modlitwę poświęcenia kościoła. Namaścił krzyżmem ołtarz główny oraz ściany w czterech miejscach. Okadził je, i wiernych jako żywą świątynię. Ołtarz został przykryty i przyozdobiony, Po tym zapalono świece jako symbol oświetlenia domu bożego przez światło Chrystusa – Światłość Świata.

Biskup Piotr Sawczuk zauważył na zakończenie Eucharystii, że chociaż konsekracja kościoła nie zdarza się często, jeszcze kościoły się w Polsce buduje, a nie jak w Zachodniej Europie urządza w nich hotele czy magazyny. Wiele słów uznania za wytrwałość i konsekwencję usłyszał proboszcz. On sam również dziękował wszystkim zaangażowanym duchowo i materialnie w budowę świątyni. Wyraził wdzięczność między innymi pod adresem ks. prałata Henryka Rzeszotka z Łosic i biskupa seniora, Antoniego Dydycza. Wspomniał jego decydujące słowa: jeśli nie ty, to nikt – miał powiedzieć biskup, powierzając mu misję budowy świątyni w 2008 roku.

Uroczystościom towarzyszyło przedstawienie historyczne ukazujące dzieje parafii, koncert orkiestry wojskowej oraz występy miejscowych zespołów. Mieszkańcy przygotowali poczęstunek.


Fot. B. Malczuk
BM/ Sarnaki [MSz]

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Magda Szewczuk

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.