Łuków

Ostatnie pożegnanie śp. ks. Zbigniewa Hackiewicza

14
lip 2023

W piątek, 14 lipca w parafii Jedlanka odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. Zbigniewa Hackiewicza, kapłana diecezji siedleckiej. Mszy św. przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda, a homilię wygłosił biskup Grzegorz Suchodolski.

- Uczestniczmy w Liturgii Pogrzebowej naszego brata śp. ks. Zbigniewa Hackiewicza i wyrażamy tę nadzieję, która jest istotą spotkania uczniów idących do Emaus z Jezusem Chrystusem – mówił w homilii biskup Grzegorz Suchodolski.

Biskup pomocniczy diecezji siedleckiej zaznaczył też, że Pan Jezus dał się już zmarłemu kapłanowi poznać, bez żadnej zasłony, twarzą w twarz. - Teraz łamie dla niego siebie, tak jak łamał przez całe życie doczesne siebie w znaku Chleba Konsekrowanego. Karmi go sobą, pozwala by jeszcze bardziej pałało jego serce, kiedy daje mu zrozumieć pisma i całą historię zbawienia, ale także całą historię jego życia, które po ludzku nie było zbyt długie - podkreślił biskup Suchodolski.



Zmarłego żegnali m.in.

ks. Andrzej Kieliszek - dziekan dekanatu łukowskiego II


ks. kan. Mirosław Łaziuk - kolega kursowy



ks. kan. Wojciech Hackiewicz - przedstawiciel rodziny zmarłego


Marek Czub - wójt gm. Stoczek Łukowski


ks. Adrian Kubak - wikariusz parafii Jedlanka


Justyna Rosa - przedstawicielka parafii Jedlanka



W czwartek, 13 lipca w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Międzyrzecu Podlaskim odprawiona została Msza św. żałobna z ciałem zmarłego kapłana. Liturgii przewodniczył ks. Infułat Kazimierz Korszniewicz. W piątek, 14 lipca Ciało zmarłego zostało pochowane na cmentarzu parafialnym w Międzyrzecu Podlaskim.

Śp. ks. Zbigniew Hackiewicz zmarł 11 lipca w wieku 62 lat. Przeżył w kapłaństwie 35 lat.



______________________________________

Poniżej biogram ks. Zbigniewa Hackiewicza:

Pochodził z parafii Chłopków należącej do diecezji siedleckiej czyli podlaskiej, a od 1992 r. do diecezji drohiczyńskiej. Urodził się 24 lutego 1961 r. w Puczycach, a jego rodzicami byli Marian i Halina z d. Andrusiuk, małżonkowie mieszkający w miejscowości Litewniki Stare.

Szkołę Podstawową ukończył 1976 r. w rodzinnej miejscowości. Kontynuował naukę w zakresie szkoły średniej w Technikum Radiowym w Pułtusku, gdzie w 1981 r. uzyskał tytuł technika elektronika i otrzymał świadectwo maturalne. Przez rok podjął pracę zawodową w Zakładzie Podzespołów Indukcyjnych Polfer w miejscowości Woźniki koło Łosic.

W 1982 r. złożył podanie do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach, aby podjąć formację intelektualną i duchową do kapłaństwa. Jego ówczesny proboszcz ks. Marian Anioł, w swojej opinii o kandydacie zauważył, że „jest młodzieńcem zrównoważonym, dobrym i pobożnym, a swoją postawę młodzieńca dobrego i religijnego wyniósł z domu rodzinnego”. Po odbyciu sześcioletnich studiów filozoficzno-teologicznych przyjął świecenia kapłańskie 11 czerwca 1988 r. w katedrze siedleckiej przez posługę biskupa Jana Mazura.

Jako wikariusz posługiwał w następujących parafiach: Prostyń (przez 2 tygodnie lipca w okresie wakacyjnym 1988 r.), Stężyca (1988-1990), Międzyrzec Podlaski, par. Św. Józefa (1990-1998), Siedlce, par. Bożego Ciała (1998-1999).

Od roku szkolnego 1999 został mianowany prefektem religii w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Siedlcach. Tutaj uczył religii jeszcze przez jakiś czas, mimo że został mianowany proboszczem.

W latach 2003-2009 był proboszczem parafii Krzewica. Jako proboszcz otrzymał w 2005 r. nominację na dekanalnego wizytatora religii w dekanacie międzyrzeckim, a także w tym samym roku został wybrany przez kapłanów na wicedziekana tego dekanatu, co zatwierdził biskup Zbigniew Kiernikowski. Z racji zdrowotnych otrzymał w 2009 r., roczny urlop z zamieszkaniem na plebanii w Krzewicy.

Następnie w latach 2010-2021 był proboszczem parafii Mszanna, jednej z najmniejszych parafii w diecezji, liczącej około 150 wiernych.

W 2021 r. został mianowany proboszczem parafii Terespol i dziekanem dekanatu terespolskiego. Tutaj kontynuował i rozwijał dotychczasowe formy duszpasterskie, stosowne dla rejonu nadgranicznego polsko-białoruskiego z przejściem granicznym.

Rozwijał pomoc charytatywną w parafii, a był to czas pandemii Covid-19 oraz czas niepokoju nadgranicznego, wywołany licznymi próbami przekroczenia granicy kraju przez emigrantów z różnych państw świata. Dzięki życzliwości służb granicznych pomagał i wspierał wielokrotnie przejazdy graniczne duchowieństwa katolickiego z Białorusi, a sam Nuncjusz Apostolski na Białorusi, w liście z 2021 r. do Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy, wyrażał podziękowanie ks. Zbigniewowi, za ułatwienie „przeprawy” w tym trudnym czasie przez granicę.

Z racji na stan zdrowia, ks. Zbigniew prosił o zwolnienie z parafii i w 2022 r. został mianowany proboszczem parafii Jedlanka. Choroba nowotworowa zaczęła się rozwijać i postępować, a on sam wielokrotnie przebywał na leczeniu szpitalnym.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Kamil Skorupski
+48.504838118

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Uczeń Sob. 15.07.2023 10:02:08

Dziękuję serdecznie za reportaż. R.I.P. ks. Zbigniew Hackiewicz - Niech spoczywa w pokoju...