Radzyń Podlaski

Ostatnie pożegnanie śp. księdza kanonika Franciszka Izdebskiego

Kościół Sob. 14.11.2020 17:05:00
14
lis 2020

14 listopada o godz. 11.00 w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ks.kan. Franciszka Izdebskiego - emeryta, byłego proboszcza parafii Rossosz, kanonika honorowego Kapituły Parczewskiej. Mszy Świętej przewodniczył biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski.

- Kiedy Jezus gromadzi nas przy tej smutnej okoliczności, wokół trumny naszego zmarłego brata to chce wejść w dialog także i z nami, którzy jeszcze tu na ziemi pozostają- mówił w homilii biskup Grzegorz Suchodolski. - W ten dialog Chrystus wchodzi z nami kapłanami, z osobami życia konsekrowanego i świeckimi. Dzisiaj dziękujemy za dar życia i posługi księdzem ze swoimi przyjaciółmi - dodawał ks. biskup.


W imieniu księży z rocznika święceń głos zabrał ksiądz prałat Ryszard Andruszczak. - Dziękujemy za ponad 47 lat wspólnej drogi. Za to wszystko, co przez te lata wspólnej wędrówki i łączenia się upodabniania do Chrystusa pokazałeś nam swoją subtelność, pokorę, skromność, koleżeńskość, uczciwość. Dziękujemy za to, że byłeś zawsze gościnny, otwarty. Wiele razy spotykaliśmy się u ciebie. Zapraszałeś na spotkania rocznikowe. Ta droga była dla nas zaszczytem za ten twój skromny, ale zawsze ciepły, życzliwy uśmiech. Niech Ten, który z obfitości swego miłosierdzia powołał cię, byś niósł jego miłość poprzez te 47 lat i przeprowadził cię do Domu Ojca, da ci radość przy wiecznej koncelebrze w niebie - mówił ksiądz prałat.

Z kolei ksiądz Henryk Och dodał krótko - Żegnaj, przyjacielu.

Po Mszy nastąpiło odprowadzenie ciała na Cmentarz Komunalny w Radzyniu Podlaskim.

Zapis transmisji uroczystości można znaleźć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=MBHpF-H18Gw&ab_channel=%C5%9ADM-BAND


Ks. kanonik Franciszek Izdebski (1948-2020)

Urodził się 29 marca 1948 r. w Nurzynie w parafii Przemienienia Pańskiego w Łukowie i w miejscowym kościele parafialnym został ochrzczony. Jego rodzice Marian i Maria z d. Izdebska małżonkowie Izdebscy po kilku latach przeprowadzili się do miejscowości Zabiele w parafii Radzyń Podlaski. Szkołę Podstawową ukończył w 1962 r. w Zabielu, a dalszą naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym w Radzyniu Podlaskim, gdzie w 1966 r. otrzymał świadectwo maturalne. Zaraz po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. Motywując swoją decyzję pisał, że „chcę poświęcić się służbie Bożej w kapłaństwie”, a jego proboszcz ks. Tadeusz Wądołowski i prefekt religii ks. Jerzy Miazio w opinii o kandydacie zauważyli, że „jest wzorowym młodzieńcem, gorliwym ministrantem i uczniem na lekcjach religii i świecił przykładem wobec kolegów”. Po roku studiów seminaryjnych został powołany do obycia zasadniczej służby wojskowej w jednostce kleryckiej w Brzegu n. Odrą w latach 1967-1969.


Powrócił do seminarium i kontynuował formację do kapłaństwa, a 9 czerwca 1973 r. przyjął w katedrze siedleckiej święcenia kapłańskie z rąk bpa Jana Mazura. Jako wikariusz pracował w parafiach: Hańsk (1973-1974), Trzebieszów (1974-1975), Dęblin (1975-1977), Węgrów (1977-1982). Na samodzielnych placówkach duszpasterskich był proboszczem w dwóch parafiach: Różanka (1982-1999) i Rossosz (1999-2016). Wykazał się gorliwą troską duszpasterską o dobro duchowe wiernych jak również skutecznie przeprowadził wiele bieżących prac remontowo-budowlanych w parafiach. Bp Zbigniew Kiernikowski 23 stycznia 2012 r. mianował ks. Franciszka kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Parczewskiej. Z racji na stan zdrowia poprosił biskupa ordynariusza o zwolnienie z urzędu proboszcza i przeniesienie na emeryturę. Z dniem 31 lipca 2016 r. został zwolniony z parafii Rossosz, zamieszkał w Radzyniu Podl. i nadal, w miarę swoich sił, pomagał duszpastersko w parafii św. Anny. W 2016 r. postanowieniem prezydenta RP otrzymał patent oficerski i nominację na stopień podporucznika rezerwy Wojska Polskiego. Stan jego zdrowia w ostatnich dniach pogorszył się gwałtownie, znalazł się w szpitalu we Włodawie i tam zmarł 10 listopada 2020 r. Przeżył 72 lata w tym 47 lat w kapłaństwie.

KS/EŁ

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Karolina Suchodolska
+48.500105909

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.