Biała Podlaska

Parafia Św. Michała obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia

07
lip 2024

8 lipca 2004 roku dekretem ówczesnego biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego powołano do życia nową parafię w Białej Podlaskiej pod wezwaniem św. Michała Archanioła, który jest także patronem miasta. Od tego czasu rozpoczęła się budowa wspólnoty parafialnej w wymiarze ludzkim i rzeczowym. W niedzielę, 7 lipca parafia świętowała jubileusz 20-lecia istnienia.

Dzisiejsze przedpołudnie rozpoczęto Mszą św., której przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Dzisiejsze uroczystości związane są z przypadającą w tym roku dwudziestą rocznicą istnienia parafii św. Michała Archanioła. To jedna z mniejszych parafii w mieście i jedna z najmłodszych, ale gromadzi grupę wiernych, którzy są zaangażowani w życie tej wspólnoty.

Pierwszym proboszczem parafii był ks. prał. Mieczysław Lipniacki, zaś od 2007 roku funkcję tę sprawuje ks. kan. Henryk Jakubowicz. Aby móc budować wspólnotę parafialną poprzez wymiar duchowy potrzebna była kaplica, która jest po dziś dzień, ale od kilku lat trwa budowało nowego dużego kościoła.

O jubileuszu oraz o budowaniu wspólnoty w rozmowie z Katolickim Radiem Podlasie mówił biskup siedlecki Kazimierz Gurda.


Aby zrealizować zadanie budowania wspólnoty kościoła zarówno duchowej jak i materialnej musi być przewodnik, który będzie to nadzorował. Takim przewodnikiem w każdej parafii jest proboszcz. Z Katolickim Radiem Podlasie o jubileuszu oraz budowaniu wspólnoty rozmawiał ks. kan. Henryk Jakubowicz, proboszcz parafii św. Michała Archanioła.


Po Mszy św. odbył się festyn rodzinny oraz rajd rowerowy „20 km na dwudziestolecie parafii”.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.