Siemiatycze

Pielgrzymowali pieszo do Matki Bożej Ostrożańskiej

08
lip 2024

Niewielki, drewniany kościół w Ostrożanach ze słynącym łaskami wizerunkiem Matki Bożej od wieków cieszy się wielka czcią wierzących i jest celem licznych pielgrzymek. 5 lipca 1987 roku Cudowny Wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem został koronowany papieskimi koronami przez prymasa Józefa Glempa. Odtąd w pierwszą niedzielę lipca, w każdą kolejną rocznicę koronacji do Ostrożan zdążają pielgrzymki z różnych stron diecezji drohiczyńskiej, a także z różnych stron kraju.

W niedzielę, 7 lipca pielgrzymi również przybyli do Ostrożan. Szli całymi rodzinami, także z małymi dziećmi, wielopokoleniowo. Idąc modlili się, śpiewali, słuchali konferencji, wspominali koronację obrazu Matki Bożej, dzieli się świadectwem, dawali przykład wiary.

Najliczniejsza grupa pielgrzymowała z Siemiatycz Bo w niej ponad 200 pątników. Ruszyli w drogę z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP, gdzie na pielgrzymi trud błogosławił im proboszcz parafii ks. Jerzy Cudny. W pielgrzymce szli razem wierni z obu siemiatyckich parafii. Grupę poprowadziły siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus. Duchowo przewodził wspólnocie o. Paweł Sidun z zakonu Ojców Paulinów. Pochodzący z Siemiatycz zakonnik posługuje obecnie w parafii Dobrego Pasterza w Łodzi. Spędzając czas w rodzinnych stronach ruszył z grupą pątników. Na trasie głosił konferencje, a także spowiadał.

Po drodze, w okolicach miejscowości Łopusze, jak co roku, pielgrzymi zostali ugoszczeni przez mieszkańców. Za poczęstunek pielgrzymi podziękowali piosenką i modlitwą.

W bramie Sanktuarium witał pątników kustosz ks. Piotr Wójcik. Powitani i pokropieni święconą wodą weszli do kościoła, pokłonili się Matce Bożej i Dzieciątku i składając swoje podziękowania i prośby na kolanach obeszli ołtarz.

Z pielgrzymami na pątniczym szlaku rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.


Kościół ostrożański jest zaliczany w diecezji drohiczyńskiej do sanktuariów maryjnych na prawie diecezjalnym. Od czterech wieków niezwykłą czcią cieszy się tutaj łaskami słynący Obraz Matki Bożej Ostrożańskiej. Od czasu koronacji Cudownego Obrazu w lipcu 1987 roku Sanktuarium Ostrożańskie stało się jeszcze bardziej znaczącym ośrodkiem życia religijnego. Licznie nawiedzają je pielgrzymki z całej Polski i spoza jej granic.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.