Prace konserwatorskie obrazu Św. Józefa Kalasantego w Drohiczynie
gru 2021
Obraz Świętego Józefa Kalasantego znajdujący się w zbiorach Diecezji Drohiczyńskiej odzyskał dawne piękno. Prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz – podlaska konserwator zabytków dokonała odbioru prac konserwatorskich.
Według programu prac konserwatorskich wykonanego przez konserwatora dzieł sztuki zaplanowano m.in. następujące czynności przy obrazie: konsolidację płótna podobrazia, uzupełnienie ubytków warstwy gruntu, położenie koloru lokalnego akwarelą, wykonanie retuszu naśladowczego farbami olejnymi oraz położenie werniksu końcowego.Obraz Świętego Józefa Kalasantego powstał w trzecim ćwierćwieczu XVIII w. Najprawdopodobniej jego autorem był przebywający w Drohiczynie w 1775 roku pijar Łukasz Karol Hubel. Obraz przedstawia Świętego klęczącego we wnętrzu, ubranego w brązowy, obszerny habit przewiązany w pasie z wiszącym różańcem u boku. Postać jest wpatrzona w Ukrzyżowanego Chrystusa, klęcząc opiera się o brzeg ołtarza. Na drugim planie obrazu znajduje się ołtarz, na którym leży czaszka, krzyż oraz dyscyplina. Natomiast u dołu kompozycji, po lewej stronie widnieją dwie postacie aniołków.
Obraz posiada wartości artystyczne. Jest dziełem stanowiącym przykład malarstwa barokowego. O jego wysokim poziomie artystycznym świadczy m.in. technika opracowania detali takich jak dłonie, a w szczególności twarz postaci Świętego, sposób operowania światłem oraz przedstawienie elementów symbolicznych. Postacie wydobywające się z ciemnego tła obrazu skłaniają odbiorcę do refleksji nad jego treścią – odnosi się w decyzji o wpisie do rejestru obrazu prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz.
W 2020 roku obraz Świętego Józefa Kalasantego został wpisany do rejestru zabytków ruchomych województwa podlaskiego. Natomiast w 2021 roku Wyższe Seminarium Duchowne otrzymało dotację ze środków publicznych, budżetu PWKZ w wysokości 10 000 zł na prace konserwatorskie przy tym dziele.
Źródło: PWKZ w Białymstoku
ABol/Js
0 komentarze