Biała Podlaska

Przygotowania do odpustu w parafii neounickiej w Kostomłotach

27
maj 2024

W parafii w Kostomłotach rozpoczęły się Dni Dwóch Tradycji poprzedzające odpust ku czci Błogosławionych Unitów Podlaskich. Jedyna wspólnota neounicka w Polsce pod wezwaniem św. Nikity Męczennika jest ich Sanktuarium. Główne uroczystości odpustowe odbędą się w niedzielę 2 czerwca.

Dni Dwóch Tradycji rozpoczęła w niedzielę w miejscowej cerkwi w Kostomłotach - liturgia z oprawą muzyczną scholi Wegajty. Wieczorem natomiast w parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej,  Schola Węgajty w parafii w Kostomłotach wystawiła "Ludus Danielis” – jeden z dwóch średniowiecznych łacińskich dramatów liturgicznych opartych na biblijnej Księdze Daniela.

W tym tygodniu w Sanktuarium w Kostomłotach odbywać się będą m.in. warsztaty pisania ikon, fotograficzne i muzyczne.

W Uroczystość Bożego Ciała po procesji zaplanowano grilla i koncert, zaś w piątek i sobotę pielgrzymkę do Sanktuarium w Pratulinie, a na jej zakończenie potańcówkę.

Główne uroczystości odpustowe odbędą się w niedzielę 2 czerwca. O 11.00 zostanie odśpiewany uroczysty Akatyst ku czci bł. Męczenników Pratulińskich. Wykonają go Chór Schola Cantorum Misericordis Christi z Białej Podlaskiej, Stanisław Szczyciński, Paweł Szczyciński i Krzysztof Chilimoniuk. W południe rozpocznie się Uroczysta Liturgia odpustowa z procesją wokół cerkwi.

Kostomłoccy parafianie przygotowują też obiad dla uczestników oraz animacje dla dzieci.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Andrzej Ilczuk
+48.502173757

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.