Diecezja siedlecka

Radiowa Niedziela 17 września

Kościół Pt. 15.09.2023 15:15:04
15
wrz 2023

W niedzielę, 17 września kapłani pracujący w Katolickim Radiu Podlasie, w ramach Radiowej Niedzieli, odwiedzą 5 parafii diecezji siedleckiej. Będą to parafie: Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Szaniawach, Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej, Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Klonownicy Dużej, Podwyższenia Krzyża Świętego w Piszczacu oraz parafia Trójcy Świętej w Połoskach.

Proboszczem parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Szaniawach jest ks. kan. Antoni Przybysz. Parafię erygowano w 1992 roku. Kościół parafialny murowany wybudowano w 1983 r. dzięki zaangażowaniu ks. Józefa Huszaluka oraz parafian.

Proboszczem parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej jest ks. kan. Adam Kulik. Parafię erygowano w 1982 roku. Kościół parafialny murowany, wzniesiono w latach 1984– 1996 dzięki staraniom ks. Mieczysława Lipniackiego oraz parafian. Świątynię konsekrował biskup Jan Wiktor Nowak 24 listopada 1996 r. Decyzją biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego 26.12.2003 r. kościół parafialny został ustanowiony diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Proboszczem parafii Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Klonownicy Dużej jest ks. Adam Zawistowski. Pierwszy kościół był obrządku greko-katolickiego. Następną świątynię wzniesiono w 1851 r., a jej fundatorem był Stanisław Serwiński. Obecny kościół parafialny murowany poświęcono w 1919 r. Dwa lata później erygowano parafię.

Proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Piszczacu jest ks. kan. Michał Oleszczuk. Pierwszy kościół wzniesiono w 1566 r., a jego fundatorem był król Michał Wiśniowiecki. W 1731 r. Anna Radziwiłłówna wybudowała kościół drewniany. Rząd rosyjski w 1892 r. parafię skasował, a kościół rozebrano. Po ukazie tolerancyjnym w 1905 r. wybudowano kościół drewniany, który następnie w 1920 r. sprzedano do organizującej się parafii w Zarzeczu. Obecny kościół parafialny murowany wybudowano w 1907 r. Parafia wznowiła działalność w 1919 roku.

Proboszczem parafii Trójcy Świętej w Połoskach jest ks. Leszek Walęciuk. Parafia powstała jako unicka w 1718 roku. Wskutek represji po powstaniu styczniowym kościół zamieniono na cerkiew. W latach 1925–1947 była to parafia grekokatolicka. Parafia rzymskokatolicka wznowiła działalność w 1972 r.

Homilie w parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej wygłosi ks. Marek Bieńkowski. Do parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Szaniawach pojedzie ks. Grzegorz Suwała. W parafii Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Klonownicy Dużej gościć będzie ks. Marek Weresa, a w parafii Trójcy Świętej w Połoskach – ks. Paweł Broński. Do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Piszczacu pojedzie ks. Przemysław Świderski.


Podczas Radiowej Niedzieli będą sprzedawane książkiZ ziemi chełmskiej - audiobook
Książka ta, to przejmujące opowiadania o losach Unitów – prostych ludzi, którzy pozostali wierni Chrystusowi, nie tylko w znaczeniu wierności przynależności do Kościoła, ale przede wszystkim dlatego, że nie stawiali oporu złemu; że nie oddawali złem za złe, gotowi byli oddać życie za wiarę. To historie bohaterów narodowych, bowiem Unici bronili także polskości w konfrontacji z carskim zaborcą.

Głosu przy tej produkcji użyczył Dariusz Kowalski – pochodzący z Siemiatycz aktor teatralny, filmowy i dubbingowy.
Widzowie identyfikują jego osobę z rolą cynicznego Janusza Tracza, przedsiębiorczego biznesmena w serialu „Plebania”.


O modlitwie. Medytacje Ojca Świętego
"O modlitwie” to tekst rekolekcji wygłoszonych przez o. Jorge Mario Bergoglio SJ w 1990 roku w La Plata zawiera cenne wskazówki na temat m.in. modlitwy w obecności Boga, modlitwy wstawienniczej i we wspólnocie, samotności przed Bogiem, ograniczeń i słabości modlitwy oraz różnic w modlitwie do Ojca, do Syna lub do Ducha Świętego.

Książka zawiera także praktyczna zachętę do modlitwy: „modlitwę pięciu palców”, która propagował arcybiskup Buenos Aires, obecnie Papież Franciszek. To prosty sposób, dostępny nawet dla dzieci, aby każdego dnia praktykować modlitwę za tych, którzy jej naprawdę potrzebują: za bliskich, za rodziców, nauczycieli, profesorów i katechetów, za przełożonych, sprawujących władze i stanowiących prawa, za pogrążonych w trudnościach, a na końcu – widząc już swoje problemy we właściwej perspektywie – za samych siebie. Warto stosować te metodę i rozpowszechniać ją wśród rodziny i znajomych oraz we wspólnotach. Dodatek stanowią modlitwy wypowiedziane publicznie przez Ojca Świętego.

Papież Franciszek jest człowiekiem wielkiej modlitwy. Jego siłą jest głębokie życie duchowe oraz doświadczenie duchowości ignacjanskiej, praktykowanej przez jezuitów. Oby „szkoła modlitwy” Papieża Franciszka sprawiła, że cała rodzina Kościoła przylgnie jeszcze bardziej do Chrystusa przez modlitwę.Samuraje Chrystusa
Wydarzenia w Japonii, podczas tzw powstania Shimabary; bunt podziemnej społeczności chrześcijańskiej z dotkniętego ubóstwem regionu przerodziły się w holokaust chrześcijan - mężczyzn, kobiet i dzieci. Samuraje, którzy przystąpili do współwyznawców ponieśli męczeńską śmierć dając świadectwo wiary i najwyższego poświęcenia dla Chrystusa.

Warto poznać historię wydarzeń odległych ale potwierdzających siłę jaką daje nasza wiara - zwłaszcza w kontekście faktu wyniesienia na ołtarze Hieronima Amakusa, znanego również jako Masuda Shiro, charyzmatycznego młodzieńca, przywódcy powstania, który dziś jest w Japonii symbolem poświęcenia życia w imię Jezusa.


"Kwiaty Boga"
Naiwne, puszczalskie, nieodpowiedzialne…? Dlaczego nie zbudowały szczęśliwych, udanych związków, dlaczego nie ustawiły się w życiu zawodowym, dlaczego musiały szukać schronienia u obcych ludzi?

Książka Kwiaty Boga zawiera prawdziwe historie kobiet, które spotykając się na co dzień z pogardą i niezrozumieniem społeczeństwa, są w istocie bohaterkami swojego życia… i życia swoich dzieci; które powstając z popiołów, na własnych barkach udźwignęły ciężar, na jaki wielu boi się nawet spojrzeć.

Ich życie nigdy nie będzie tematem podniosłego filmu, ich twarze nie znajdą się na okładkach gazet. Ten heroizm jest cichy, niepozorny, naznaczony mozolnym stawianiem nogi za nogą w drodze pod górę… i przez to możliwy w życiu każdego z nas.
Małgorzata Kotwica - "Łzy Boga" O swojej wierze, modlitwie, relacji z Bogiem i duchowej walce w sposób zadziwiająco szczery i nienarzucający się, opowiadają duchowni, dziennikarze, reżyserzy, aktorzy, a także ludzie, których być może nigdy nie zobaczymy na pierwszych stronach gazet, a których świadectwo tchnie świeżością żywej wiary. Pośród setek artykułów i reportaży, codziennie informujących nas o tragicznych wydarzeniach czy kłótniach polityków, zebrane w książce wywiady pokazują ludzi świadomych tego, kim są i dla kogo żyją, bo swoje życie budują na Chrystusie. Książka to fascynująca duchowa podróż przez ludzkie myśli, wartości, pragnienia, poszukiwania Boga i drugiego człowieka.

Łzy Boga, to zbiór prawdziwych i bardzo trudnych historii, które napisało życie. Nie nastawiaj się na lekką lekturę, którą po przeczytaniu odstawisz na półkę. To pozycja, która zmusza do refleksji, zatrzymania się choć na chwilę. Przejdziesz przez piekło życia opisanych zdarzeń, od pijackich libacji, przemoc w domu rodzinnym, kradzieże, rozboje, poprzez wykorzystywanie seksualne, dochodząc do przestępstwa i kary.
 
Więzienie, miejsce ohydne, brutalne, niemal egzotyczne dla „zwykłego zjadacza chleba”, inny świat, a jednak i tutaj toczy się życie, gdzie samotnie, w cierpieniu i opuszczeniu, z poduszką mokrą od łez wzywa się Boga. Brak rodziny, przyjaciół, kolegów, nikogo, totalna pustka… I do takiego miejsca przychodzi sam Jezus, dając miłość i nadzieję.
 
I tak oto ci, którym udało się wejść na drogę Prawdy, pomimo murów więziennych, stają się wolni. Ciało można zamknąć, ale duszy nie da się uwięzić. Napisane historie to nie tylko fakty, to przede wszystkim cel terapeutyczny. Zmierzenie się z brudami przeszłości daje formę oczyszczenia. Jest refleksją na nowe życie tak, aby lepiej funkcjonować w społeczeństwie, wyzbyć się drażniących nawyków i zacząć wszystko od nowa.
Ekskluzywny żebrak, czyli ks. Jan Kaczkowski o tym, co najważniejsze

Kim jest ekskluzywny żebrak i dlaczego ks. Jan tak siebie nazywa? Piękna pozycja, jedna z ostatnich, jaka ukazała się na rynku wydawniczym. Ks. Jan znany jest z bardzo prostego przekazu ewangelicznego - którego można doświadczyć z serwisów internetowych. Teraz w wersji papierowej - wszystko co najważniejsze - zostało dokładnie spisane i autoryzowane przez ks. Jana.

Ks. Jan Kaczkowski - wybitny bioetyk, wielka osobowość polskiego Kościoła. Nietypowy i kontrowersyjny, łamiący stereotypy, człowiek o wielkim sercu i otwartym umyśle. Chorował na glejaka mózgu i był dyrektorem Puckiego Hospicjum. Sam o sobie mówił, że jest "onkocelebrytą". Jego trudne doświadczenia sprawiły, że stał się pogodnym specjalistą od śmierci, cierpienia i spraw ostatecznych, ale także życia "na pełnej petardzie".

Przewodnik Zelatora

Przewodnik zelatora, przygotowany przez ks. prof. Kazimierza Matwiejuka, jest bardzo pożyteczną pomocą nie tylko dla zelatorów. Zaproponowany układ modlitewnika sprawia, że w modlitwie różańcowej, w poszczególnych okresach roku liturgicznego, są kontemplowane najważniejsze czyny zbawcze Chrystusa.
Modlitewnik napisany dużą czcionką. W przewodniku znajduje się m.in. różaniec za zmarłych.

Tajemniczy święty z dalekiego Libanu - św. Szarbel
Niezwykły święty i jego wierny przyjaciel
Książka opowiada o życiu św. Szarbela - libańskiego mnicha z długą, białą brodą i kapturem głęboko naciągniętym na oczy. Po ludzku mówiąc - dziwak, a w oczach bożych - mocarz. Książka napisana jest prostym, komunikatywnym językiem, a ubogacają ją humorystyczne komentarze pajączka Kosmatka. Kolorowe ilustracje pozwolą dziecku głębiej przeżyć historię świętego z Libanu.Niezwykła historia Księdza Dolindo"Jezu Ty się tym zajmij..." Tę modlitwę - akt zawierzenia zna dzisiaj niemal cały świat. Tym, który ją oznajmił światu był Sługa Boży - ks. Dolindo Ruotolo. Ta książeczka to pierwsza w Polsce ilustrowana historia jego życia przeznaczona dla najmłodszych czytelników. Ozdobiona pięknymi ilustracjami zapoznaje dzieci z tą niezwykłą postacią. Czyta się jednym tchem!W czasie Radiowej Niedzieli będzie można zakupić różańce, ręcznie robione przez Siostry Benedyktynki od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu, zwane Sakramentkami.
0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.