Łosice

Szpaki: Pierwszy dzień Nowenny do św. Józefa

Kościół Czw. 11.03.2021 12:19:26
11
mar 2021

10 marca w parafii Szpaki rozpoczęła się nowenna przed uroczystością św. Józefa. W pierwszym dniu nowenny uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. biskup Grzegorz Suchodolski.

W tym roku nowenna ma szczególny wymiar. Rok 2021 został ogłoszony przez papieża Franciszka Rokiem świętego Józefa. Mija bowiem 150 lat od ogłoszenia św. Józefa Patronem Kościoła Powszechnego. Program tegorocznej nowenny został opracowany w oparciu o treści Listu Apostolskiego wydanego przez papieża Franciszka 8 grudnia 2020 r. PATRIS CORDE.

W pierwszym dniu nowenny uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. biskup Grzegorz Suchodolski, a modlitwą nowennową objęto wszystkich, którzy zwracają się do św. Józefa zarówno bezpośrednio jak i poprzez uczestnictwo za pośrednictwem Katolickiego Radia Podlasie i Internetu.

- Z racji obostrzeń nie wszyscy mogą bezpośrednio uczestniczyć w modlitwach, ale dzięki tej łączności możemy wspólnie tworzyć wielką rodzinę czcicieli św. Józefa. To, że ta rodzina się rozrasta, dla nas parafian staje się niejako realizacją testamentu duchowego, który nam parafianom zostawił śp. ks. Karol Harazin. To właśnie on uczył nas zaufania św. Józefowi i powierzania mu wszystkich trudnych spraw. I właśnie o wstawiennictwo u Boga za naszą Ojczyzną ogarniętą epidemią prosiliśmy naszego Patrona na trudne czasy - piszą parafianie.

W homilii ksiądz biskup Grzegorz Suchodolski przypomniał, że to papież Pius IX w roku 1870 ogłosił św. Józefa Patronem Kościoła Powszechnego. Na naszych ziemiach były to czasy szczególnie naznaczone męczeństwem Unitów. Papież Leon XIII w swojej Encyklice o św. Józefie polecał cały Kościół jego orędownictwu - bo wtedy tak jak dzisiaj - Kościół przeżywał trudne chwile. - Dzisiaj, kiedy znowu przeżywamy tak wiele trudności w rodzinach i w Kościele, tak wiele osób odchodzi od kościoła, wypisuje się z lekcji religii, opieka św. Józefa jest nam szczególnie potrzebna. I o to modliliśmy się tego wieczoru - podkreślają parafianie.DW

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.