Wierni Kościoła Prawosławnego wezmą udział w uroczystościach na Grabarce w powiecie siemiatyckim
sie 2021
Święta Góra Grabarka koło Siemiatycz, z niewielką cerkwią i założonym w 1947 r. żeńskim klasztorem, uważana jest za najważniejsze prawosławne sanktuarium w Polsce. Dla wiernych kościoła wschodniego ma takie znaczenie, jak Częstochowa dla katolików. Główne uroczystości odbywają się tu w Święto Przemienienia Pańskiego, 19 sierpnia.
W tym czasie na Grabarkę licznie podążają piesze pielgrzymki. Wierni często niosą ze sobą krzyże wotywne, które zgodnie z tradycją powinny być wykonane bez używania gwoździ. Kiedy dotrą na miejsce, ustawią je wokół cerkwi Przemienienia Pańskiego. W strumieniu płynącym przy sanktuarium obmyją się, a chusteczki którymi się wytrą zostawią przy strumieniu wraz z nimi symbolicznie zostawiając swoje choroby i troski. Cerkiew na wzgórzu pielgrzymi obchodzą na kolanach.Jako jedna z pierwszych pielgrzymek rokrocznie na Św. Górę Grabarkę dociera pielgrzymka z Milejczyc, 18 sierpnia na Grabarkę wyruszyli pielgrzymi z Siemiatycz. Ks. Paweł Sterlingow - proboszcz parafii prawosławnej św. Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach pielgrzymom idącym w drogę mówił – Idziemy z krzyżem, bo dziś świat potrzebuje świadectwa krzyża.
Uroczystości w prawosławnym sanktuarium rozpoczęły się już 17 sierpnia, w środę po południu zaplanowano powitania hierarchów i nabożeństwa połączone z czuwaniem, które będą trwały całą noc. Liturgia Święta Przemienienia Pańskiego i uroczysta procesja z poświęceniem owoców odbędą się w czwartek, 19 sierpnia.
0 komentarze