Siemiatycze

10 rozśpiewanych lat Polnych Maków /WIDEO/

Kultura Niedz. 26.10.2025 14:45:20
26
paź 2025

Choć maki kwitną wiosną, to Polne Maki w Dołubowie rozkwitły jesienią. Zespół powstał w październiku 2015 roku i w tym roku świętuje jubileusz 10-lecia.

Uroczystości rocznicowe odbyły się w sobotni wieczór, 25 października, w świetlicy w Dołubowie. Wraz z członkami zespołu Polne Maki świętowali ich przyjaciele. Obecni byli m.in.: ks. Radosław Wiechnik, proboszcz parafii w Dołubowie; Antoni Brzeziński, wójt gminy Dziadkowice; Przemysław Araszewicz, wójt gminy Grodzisk; Agnieszka i Piotr Kiersnowscy z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu oraz Sylwia Zalewska z Lokalnego Centrum Aktywności Społeczno-Kulturalnej w Dziadkowicach. Wraz z zespołem świętowało także Koło Gospodyń Wiejskich w Dołubowie, które zadbało o obfitość jubileuszowego stołu.

Było wiele podziękowań, życzeń i upominków składanych na ręce Wioletty Stachowiak, która od początku istnienia zespołu jest jego kierownikiem. Wójt Antoni Brzeziński dziękował szczególnie za podtrzymywanie tradycji i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom. Ks. Radosław Wiechnik dziękował za obecność zespołu w życiu parafii i zachęcał do jeszcze częstszych występów w kościele. Agnieszka Kiersnowska zwróciła uwagę na ogromne znaczenie współpracy z Muzeum Rolnictwa i wkład zespołu w organizowane tam wydarzenia, takie jak Święto Chleba czy jesienne wykopki. Życzenia można było wyrazić także w formie pisemnej, wpisując je do kroniki.
z zachowania w pamięci podlaskich zwyczajów i tradycji.

– Z taką myślą zaczęliśmy 10 lat temu i trzymamy się tego do dziś – wyjaśniała.

O historii zespołu i ludziach, którzy go tworzyli i tworzą, przypomniał też krótki film dokumentalny zaprezentowany podczas spotkania. Dopełnieniem wieczoru była potańcówka przy muzyce w wykonaniu zespołu Jan-Rom.

W rozmowie z Radiem Podlasie Wioletta Stachowiak zapewniła, że Polne Maki mają repertuar na cały rok, a zaproszeniom do występów – w miarę możliwości – nigdy nie odmawiają.

– Zaśpiewamy nawet za szklankę herbaty, bo kochamy śpiew – dodała z uśmiechem.




Gratulujemy jubileuszu i życzymy kolejnych rozśpiewanych lat!


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Adam Rzepecki Niedz. 26.10.2025 19:49:02

Gratuluję pięknego jubileuszu oraz wytrwałości w popularyzacji, prezentacji i pielęgnacji podlaskiej kultury. Z radością śledzę Waszą działalność Niech Wasze sukcesy będą inspiracją również dla młodszego pokolenia do kultywowania tego wszystkiego, co tworzy nasze małe ojczyzny. Życzę Wam dalszych sukcesów w tej pięknej działalności i wielu następnych tak pięknych jubileuszy ku radości i pokrzepieniu serc wszystkich, a szczególnie tych, których korzenie sięgają tych ziem

Wioleta Stachowiak Pon. 27.10.2025 21:22:08

To piękne słowa, prawdziwe i szczere. Bardzo dziękujemy. Mam nadzieję że w przyszłości zakwitną u nas młode polne maki. Dziękujemy baaaardzo i serdecznie pozdrawiamy ❤️