Agata Puścikowska w siemiatyckiej bibliotece
lip 2021
Bohaterstwo i odwaga sióstr zakonnych, które Agata Puścikowska opisuje w książkach „Wojenne siostry” i „Siostry z powstania” były tematem spotkania autorskiego, które odbyło się w piątek, 16 lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siemiatyczach.
Były opowieści o powstawaniu książek, o docieraniu do nieznanych, nieodkrytych bohaterek II wojny światowej, były też rozmowy o codzienności, o czerpaniu radości z życia, były wspomnienia i cisnące się do oczu łzy wzruszenia, bowiem Agata Puścikowska – dziennikarka, felietonistka, reportażystka związana z tygodnikiem „Gość Niedzielny”, Polskim Radiem i telewizją Polsat Rodzina, pisarka, rodzinnie jest też związana z Siemiatyczami, a na spotkanie w bibliotecznych ogrodach przyszli i dawni nauczyciele, i koleżanki ze szkolnej ławy, rodzina, znajomi i nieznajomymi.Zdzisław Warpechowski emerytowany nauczyciel, który swego czasu uczył też obecną pisarkę specjalnie na okoliczność spotkania przygotował rymowankę, w której wyrażał niedosyt podobnych spotkań i zapraszał Agatę Puścikowską, by częściej odwiedzała Siemiatycze.
Agata Puścikowska jako pisarka zadebiutowała książką zatytułowaną „Życia-rysy. Reportaże o ludziach (nie)zwykłych ”, następnie ukazały się: „I co my z tego MAMY”, „Wielokuchnia”, „Siostra na krawędzi”, „Z mojego okna. Zbiór felietonów”. Duży rozgłos, a tym samym także sukces książki opisujące bohaterstwo sióstr zakonnych podczas II wojny światowej: „Wojenne siostry” i „Siostry z powstania”. Opisane w nich historie były dotychczas szerzej nieznane, a setki niepublikowanych materiałów, do których dotarła autorka (wspomnień, zdjęć, kronik, notatek i pamiętników), stanowiły doskonały motyw do zajęcia się tematem. Wkrótce na wydawniczym rynku ukaże się kolejna powieść „Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet”.
0 komentarze