Garwolin

Ciekawe propozycje maciejowickiego ośrodka kultury

Kultura Sob. 04.06.2022 11:14:32
04
cze 2022

XXVIII Konkurs Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich „Powiślaki”, dwudniowe Dni Maciejowic, pierwszy gminny konkurs wiedzy na temat kultury ludowej regionu, warsztaty związane z tematyka ludową, między innymi Noc Kupały, żniwa i sianokosy, a we wrześniu tradycyjne wykopki - to tylko niektóre z ciekawej oferty Gminnego Ośrodka Kultury w Maciejowicach na najbliższe tygodnie.

- Gminny Ośrodek Kultury w Maciejowicach prowadzi działalność kulturalną na terenie gminy, poprzez organizowanie wydarzeń kulturalnych, koncertów, festynów, różnych uroczystości patriotycznych, warsztatów, zajęć tematycznych, wystawy. Ważnym jest też promowanie dziedzictwa kulturowego i historyczne gminy oraz wspieranie twórczości lokalnych twórców ludowych. - 12 czerwca zapraszamy na XXVIII Konkurs Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich „Powiślaki”. Ta impreza, po przerwie spowodowanej pandemią, w zeszłym roku powróciła ze zmienioną trochę koncepcją konkursu, ponieważ nie odbywa się już w parku na rynku maciejowickim, tylko przed ratuszem, jak to kiedyś bywało. Wzbogaciliśmy też ofertę tych „Powiślaków” o obecność pań z Kół Gospodyń Wiejskich, które dużo dobrego wnoszą do tego przedsięwzięcia, bo można skosztować przepysznej regionalnej kuchni, porozmawiać z tymi paniami...- mówi Elżbieta Ostanek-Szczepanik, dyrektor ośrodka kultury. Na estradzie zaprezentują się śpiewacy, zespoły śpiewacze, kapele, soliści instrumentaliści i młodzi artyści.

Ośrodek kultury otrzymał w ostatnim czasie dofinansowanie kilku projektów z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska na zorganizowanie pięciu wydarzeń związanych w dużej mierze z tematyką ludową. Będą się one dobywały do września, a wśród nich m.in. 23 czerwca Noc Kupały w miejscowości Przewóz, gdzie będzie można posłuchać o dawnych zwyczajach i obrzędach ludowych, a w lipcu żniwa i sianokosy, tradycyjne wykopki we wrześniu i pierwszy gminny konkurs wiedzy na temat kultury ludowej nadwiślańskiego terenu. W lipcu także dwudniowe Dni Maciejowic z ciekawym programem.

Więcej w rozmowie Waldemara Jaronia z Elżbietą Ostanek-Szczepanik, dyrektor maciejowickiego Gminnego Ośrodka Kultury.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.