Dębowica: tytuł laureata dla Macieja Izdebskiego
wrz 2021
Izabela Celińska – Mysław i Maciej Izdebski, uczniowie z Dębowicy, wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Młodzi dla historii. Stylizacje modowe”. Stylizacje na konkurs przygotowała ich nauczycielka Edyta Adrian. Strój, który prezentował Maciek, zyskał uznanie jury konkursu.
Ogólnopolski Konkurs „Młodzi dla historii. Stylizacje modowe” to projekt edukacyjno - kulturalny, który kierowany był do młodzieży w wieku od 10 do 19 lat. Jego ideą było upamiętnianie polskiej drogi do wolności, a także rozbudzenie w młodym pokoleniu chęci jej poznania. Organizatorami konkursu było Stowarzyszenie Scena Kultury oraz miasto Gdynia, a dofinansowany został ze środków Narodowego Centrum Kultury. Honorowy patronat sprawował Minister Edukacji Narodowej.W konkursie wzięli udział uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Dębowicy: Izabela Celińska - Mysław i Maciej Izdebski. Stylizacje na konkurs przygotowała ich nauczycielka Edyta Adrian. Jury oceniało walory artystyczne, właściwy dobór tematyki, oryginalność oraz inwencję twórczą. Tytuł laureata konkursu zdobył Maciej Izdebski. W nagrodę pojedzie do Gdyni na Festiwal NNW, w ramach którego odbywał się konkurs. Edyta Adrian zapowiedziała, że relację z pobytu w Gdyni, na pewno otrzymamy.
Opis konkursowych stylizacji:
Stylizacja modowa nr 1 „Na ludowo” - strój kobiety i mężczyzny (stroje z obszaru Lubelszczyzny, powiat łukowski). Izabela Celińska - Mysław lat 12: strój z przełomu lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Bluzka lniana z klasycznym okrągłym haftowanym kołnierzykiem, długim rękawem zakończonym haftem. Spódnica wełniana połączona z kamizelką, całość ozdobiona haftem w kwiaty. Na spódnicy biała zapaska. Na szyi drewniane korale w kolorze czerwieni, w ręku wiklinowy koszyk, a na stopach pantofelki na słupku. Na głowie wełniana chusta we wzorzyste kwiaty. Maciej Izdebski lat 12: strój jesienno – wiosenny: na głowie chłopca czapka zwana maciejówką z granatowego sukna z czarnym daszkiem. Koszula przepasana kolorową krajką, a wykonana z lnianego płótna ze stójką pod szyją ozdobiona białym haftem. Okrycie wierzchnie to sukmana z wełny oraz wełniane spodnie. Na nogach buty z długimi, usztywnianymi cholewami. Strój letni: na głowie chłopca słomiany kapelusz z dużym rondem. Koszula biała lniana przepasana sznurkiem ze stójką pod szyją. Spodnie wykonane z przędzy lnianej długie, proste w charakterystyczne pasy. Na nogach skórzane buty.
Stylizacja modowa nr 2 kobieta w eleganckiej sukience z przełomu lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Sukienka jasna w groszki z charakterystycznymi tłoczonymi grochami oraz bufiastymi rękawami dopasowana w talii plus czarny, szeroki pasek. W ręku ciemna torebka. Całość zdobi kapelusz z ogromnym rondem, kokardą i woalem. Na stopach czarne, subtelne pantofelki na obcasie. Włosy ułożone zostały w delikatne fale, a twarz podkreślona subtelnym makijażem.
Stylizacja modowa nr 3 kobieta w eleganckiej sukience z przełomu lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Sukienka w charakterystyczną czerwoną kratkę bez rękawka, taliowana w pasie z modnym żabotem. Do tego czarny, szeroki pasek. W ręku czarna torebka zwana kopertówką. Włosy ozdobione czarną kokardą. Na stopach czarne pantofelki na obcasie. Włosy ułożone zostały w delikatne fale, a twarz podkreślona subtelnym makijażem.
Stroje zainspirowane zdjęciami znajdującymi się w domowym archiwum z przełomu lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Link do prezentacji: https://youtu.be/Mb3P7yyLWRU
zdjęcia i informacja: Edyta Adrian, ZSP Dębowica
0 komentarze