Biała Podlaska

Kalina ma 10 lat

Kultura Czw. 10.11.2022 13:05:13
10
lis 2022

Zespół śpiewaczy „Kalina” z Wygnanki obchodził w tym roku Jubileusz X-lecia istnienia. Uroczystości odbyły się w Domu Kultury i OSP w Wygnance.

Z przedstawionej kroniki wynika, że okazją do powstania zespołu było uroczyste otwarcie Domu Kultury i OSP w Wygnance, które miało miejsce 2 października 2011 r. Jednakże tradycje zespołu śpiewaczego w Wygnance sięgają lat 80-tych minionego stulecia.

Początkowo zespół liczył 5 osób w składzie: Marianna Cap, Bożena Ładniak, Teresa Kurowska, Barbara Pękala, Zofia Woch. Potem do zespołu dołączyły: Grażyna Korzeniowska, Halina Wieczorek, Alicja Siłuch, Alicja Cap. Kierowniczką zespołu od początku jego powstania jest Marianna Cap. Od 2015 roku instruktorem zespołu jest Aleksander Szmidt.

W 2013 r. dzięki współpracy z Urzędem Gminy w Kąkolewnicy, OSP Wygnanka oraz LGD Zapiecek w Radzyniu Podlaskim, zespół pozyskał środki na zakup nowych strojów ludowych.

Na przestrzeni lat zespół aktywnie uczestniczył w różnego rodzaju uroczystościach organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Kąkolewnicy czy też inne zespoły ludowe, o charakterze kulturalnym, patriotycznym czy religijnym jakie miały miejsce na terenie Gminy Kąkolewnica oraz Gminy Międzyrzec Podlaski, takich jak m.in. : „Powiatowe Spotkania twórców Wsi”, „Powiatowy przegląd kolęd i pastorałek”, „Międzypokoleniowe warsztaty wokalne”, „Wojewódzki jesienny przegląd twórczości artystycznej seniorów” , „Jesienne Spotkanie z Folklorem” , „Przegląd Kapel i Zespołów ludowych”.

Aktualny skład zespołu przedstawia się następująco: Marianna Cap, Teresa Kurowska, Barbara Pękala, Alicja Siłuch, Halina Wieczorek, Małgorzata Brodawka, Róża Matejuk, instruktor Aleksander Szmidt.

Uroczystości jubileuszowe swoją obecnością zaszczycili następujący goście: Robert Gmitruczuk - wicewojewoda lubelski, Szczepan Niebrzegowski - starosta radzyński, Witold Korulczyk - Członek Zarządu Powiatu Radzyńskiego, Zbigniew Smółko - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Anna Mróz - Wójt Gminy Kąkolewnica, delegacja Radnych Rady Gminy na czele z Mariuszem Majczyną Przewodniczącym Rady Gminy i Jerzym Szkodkowskim - Wiceprzewodniczącym Rady Gminy, Artur Sępoch - Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, Bożena Adamowicz - Dyrektor GOK w Kąkolewnicy.

Na jubileusz przybyli także reprezentanci z innych zespołów śpiewaczych:

ALE BABY z Kapelą z Berezy, ECHO z Przychód, SAMI SWOI z Tłuśćca, LEŚNE ECHO z Zaścianek, BRZOZOWIANKI z Brzozowicy Dużej, TĘCZA z Brzozowicy Małej, WRZOS z Kąkolewnicy, PODLASIANKI z Lipniak, ZORZA z Polskowoli, NIEZAPOMINAJKI z Turowa, RÓŻANKI z Żakowoli Starej.

Po części muzycznej zaprezentowanej przez jubilatów i przybyłe zespoły ludowe nastąpiło wręczenie okolicznościowych podziękowań przez przedstawicieli władz.
Po czym wszyscy udali się na poczęstunek przygotowany przez panie z zespołu Kalina przy współpracy członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Wygnance. Był też tort jubileuszowy, a spotkanie zakończyło się wspólną zabawą.Inf. pras.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.