Włodawa

Koncerty, wystawy, prelekcje, warsztaty i... tysiące turystów. Festiwal Trzech Kultur we Włodawie

Kultura Niedz. 17.09.2023 19:24:50
17
wrz 2023

W dniach 15-17 września we Włodawie odbył się Festiwal Trzech Kultur. Piątek i sobota poświęcone były judaizmowi i prawosławiu. W miasteczku nad Bugiem zwiedzić można było stary zespół synagogalny oraz zobaczyć zabytkową cerkiew, ponadto na uczestników czekała moc atrakcji.

Co roku na Festiwal Trzech Kultur do Włodawy zjeżdżają tysiące turystów. Miasteczko nad Bugiem łączy w sobie pozostałości po trzech przenikających się tu niegdyś trzech kulturach charakterystycznych dla dawnych kresów Rzeczpospolitej. W centrum miasta w niedalekiej odległości od siebie występują trzy budynki sakralne: synagoga, cerkiew oraz zespół klasztorny Ojców Paulinów. Piątek, 15 września poświęcony był kulturze związanej z wyznaniem mojżeszowym. O tym co działo się tego dnia opowiedziała dyrektor Anita Lewczuk vel Leoniuk:  - W piątek miało miejsce otwarcie wystaw dotyczących kultury żydowskiej oraz historycznej. Swoje rysunki i grafiki zaprezentował pan Alan Metnick, który urodził się w Chicago ale swoje korzenie ma też w Sławatyczach. W galerii muzeum podziwiać można też pracę Jana Pawłowskiego i jego córki Ewy Dąbrowskiej. Ewa od trzydziestu lat mieszka i tworzy we Francji, jednak pochodzi z Włodawy. Zależało nam by w tym roku można było podziwiać pracę osób stąd, po to jest właśnie ten festiwal, żeby pokazać artystów pochodzących z naszego miasteczka. Podczas dnia kultury żydowskiej odbyły się też liczne spotkania i koncerty. W Wielkiej Synagodze odbył się koncert Atanasa Valkova pod tytułem „Wędrówki po niekończących się dźwiękach” oraz na placu przy muzeum zagościł koncert „Szalone Skrzypce” w wykonaniu Robiego Lakatosa wraz z zespołem. Nie brakuje także atrakcji dla dzieci, są pokazy filmowe oraz spotkania z książką.

W sobotę przyszła kolej na zaprezentowanie prawosławia, we Włodawie taka parafia funkcjonuje do dzisiaj. W ramach festiwalu odbyło się szereg wydarzeń z tym związanych, na temat warsztatów „Językowa Wieża Babel” mówił Bogusław Smolik pracownik tutejszego muzeum. - Sobota to dzień poświęcony kulturze i religii prawosławnej na naszym festiwalu, a nieodłącznym jego elementem są języki. W poprzednich latach były to języki pogranicza, między innymi gwara chachłacka. W tym roku edycja „Językowej Wieży Babel” była prowadzona przez księdza doktora kanonika Tomasza Stępę z prawosławnego seminarium duchownego w Warszawie, który przybliżał język starocerkiewny używany do dziś w liturgii. Mogliśmy poznać pisownię, wymowę oraz znaczenia. W zajęciach uczestniczyło około 40 osób, którego domagają się takiego spotkania w przyszłym roku.Wkrótce przedstawimy relację z trzeciego dnia Festiwalu Trzech Kultur.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Łukasz Goławski

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.