Sokołów Podlaski

„La Défense à Sokołów Podlaski”

Kultura Czw. 22.04.2021 12:17:48
22
kwi 2021

Do 28 kwietnia 2021 r. na placu przed Sokołowskim Ośrodkiem Kultury można zobaczyć fotograficzną wystawę plenerową „La Défense à Sokołów Podlaski” w ramach cyklu Podróżujemy po Europie.

Na tę ciekawą prezentację składa się ponad czterdzieści wielkoformatowych plansz z fotografiami ukazującymi piękno nowoczesnej architektury podparyskiej dzielnicy La Défense. Wystawa została przygotowana dzięki współpracy z p. Joanną Szeref, historykiem sztuki i kuratorem wystawy.
W 2018 roku, La Défense, futurystyczna dzielnica, znajdująca się w podparyskim departamencie Hauts-de-Seine, obchodziła swoje sześćdziesięciolecie.

La Défense jest jednym z największych centrów biznesu w Europie. Spełnia ona także rolę ośrodka handlowego, mieszkalnego, wystawienniczego i rozrywkowego. Na tym obszarze znajduje się ponad 11 hektarów parków i skwerów zielonych, liczne fontanny o artystycznych formach, kawiarnie i restauracje. Dzielnica położona jest na ponad 160 hektarach powierzchni, w tym 3 miliony metrów kwadratowych poświęcono na biura. Szacunkowo pracuje w niej około 150 000 osób.

Nazwa dzielnicy pochodzi od rzeźby La Défense de Paris (Obrona Paryża), zainaugurowanej w 1883 r., autorstwa Louisa-Ernesta Barriasa, upamiętniającej żołnierzy walczących w wojnie francusko-pruskiej.
Urbanistyczne zagospodarowanie La Défense, której głównym elementem jest rozdzielenie poziomu komunikacji pieszej i samochodowej, wzbogacone zostało interesującymi realizacjami architektonicznymi, w tym, m.in.: Cnitem 1958, architektów: Camelota, De Mailly i Zehrfussa; Wieżą Total 1985, architektów: Saubota, Julliena, Menkesa, Webba i Zerafa; Wieżą EDF 2001, architektów: Peia i Saubota.

Najwyższym obecnie wieżowcem jest 225 metrowy, o 56 kondygnacjach, Tour First, Dacberta i Stenzela, o kształcie trójramiennej gwiazdy, wybudowany w 1974 r. i ponownie otwarty po przebudowie w 2011 r.
Najsławniejszy, jak dotychczas, obiekt La Défense to Wielki Łuk - La Grande Arche 1989, architektów: Sprekelsena et Andreu, stojący na linii będącej przedłużeniem Paryskiej Osi Historycznej, zaczynającej się od Luwru i przechodzącej przez słynny, paryski Łuk Triumfalny na placu Gwiazdy.

La Défense, muzeum pod gołym niebem, wzbogaciła się z upływem czasu o zachwycające dzieła sztuki, rzeźby, które wpisały się w jej urbanistyczny pejzaż, m.in. «Pająk» 1976 Caldera, «Kciuk» 1994 Césara, «Komin» 1995 Morettiego, «Podwójny totem» 1976 Miró. Pośród dzieł światowych artystów obecne są również rzeźby Polaków: Mitoraja, Piotra Kowalskiego, Adamczewskiej czy Selingera - żydowskiego artysty polskiego pochodzenia.

Pierwszy projekt przekształcenia i rozbudowy dzielnicy wyszedł od prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego, który w latach 2005-2006 był przewodniczącym EPAD’u, czyli Państwowego Urzędu ds. Zagospodarowania la Défense. Dzięki projektom przyszłościowym które są istotnymi przykładami zrównoważonego budownictwa, m.in., wieżowcom Hermitage Plaza 320 m Normana Fostera (2024), Tours Sisters 229 m Christiana de Portzamparca (2022), wieżowca The Link 244 m Philippe Chiambaretta (2025), La Défense przybiera nowe, uwspółcześnione, oblicze.

Interesująca architektura, jak również urbanistyczne zagospodarowanie tej części paryskiego przedmieścia, które w dalszym ciągu się rozbudowuje, jest doskonałym tematem na dialog pomiędzy dynamiczną dzielnicą La Défense a przeobrażającymi się w dniu dzisiejszym polskimi miastami.

Wystawa, którą mają okazję oglądać mieszkańcy Sokołowa, cieszyła się uznaniem w wielu miastach w Polsce, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Toruniu, Lublinie i Katowicach, została przygotowana dzięki współpracy z  Joann Szefer, historykiem sztuki i kuratorem wystawy.



PKry/Js

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.