Mateusz Rzewuski oraz chór z Lublina wystąpią w Łukowie
kwi 2024
W niedzielny wieczór, 7 kwietnia odbędzie się w Łukowie pierwszy koncert XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Wystąpią na nim dyrektor artystyczny festiwalu Mateusz Rzewuski oraz chór chłopięco-męski Pueri Cantores Lublinenses z Lublina, pod kierunkiem Agnieszki Tyrawskiej - Kopeć. Wydarzeniu patronuje Katolickie Radio Podlasie oraz portal Podlasie24.pl.
Od 11 lat w Łukowie rozbrzmiewa muzyka organowa i kameralna w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie. Wydarzenie jest jedną z niewielu tego typu imprez muzycznych w Polsce, a już wyjątkową na terenie Polski Wschodniej. Wyróżnia się repertuarem wykonywanym przez znakomitych artystów z całego świata, dając mieszkańcom Łukowa i okolic, możliwość obcowania z muzyką wykonywaną na najwyższym poziomie. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie wpisał się już na stałe w kalendarz wydarzeń artystycznych województwa lubelskiego. Dzięki wybitnym wykonawcom z całej Europy, a także z USA, łukowski festiwal organowy również zaistniał na arenie międzynarodowej i stał się jedną z najważniejszych imprez kulturalnych w tej części Europy. W roku 2024 odbędzie sie XII edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Pierwszy koncert już w niedzielę, 7 kwietnia o godzinie 19.00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Wystąpią: Mateusz Rzewuski (Łuków/Warszawa) - organy oraz Archidiecezjalny chór chłopięco-męski Pueri Cantores Lublinenses (Lublin/Polska), dyrygent - Agnieszka Tyrawska-Kopeć.Mateusz Rzewuski urodził się w 1991r. w Łukowie. Ukończył cztery wyższe uczelnie muzyczne: w Polsce – studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w Niemczech – studia magisterskie w Musikhochschule w Lubece, we Francji – studia podyplomowe z gry na organach oraz improwizacji w Konserwatorium Regionalnym w Paryżu oraz w Szwajcarii – studia podyplomowe w zakresie muzyki dawnej w Scholi Cantorum w Bazylei. Stopień doktora sztuk muzycznych w dziedzinie artystycznej – instrumentalistyka – uzyskał w 2018r. w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertował w ramach międzynarodowych festiwali na czterech kontynentach: w 22 krajach Europy, w Australii, w Nowej Zelandii, w USA, w Korei Południowej oraz w Hongkongu, wykonując recitale w wielu prestiżowych miejscach. Mateusz Rzewuski jest również laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych: w Rumii w 2011r., w Legnicy w 2013r., w Bardzie w 2013r. (I nagroda), w Wilnie na VII Międzynarodowym Konkursie organowym im. Čiurlionisa w 2015r. (II nagroda), oraz w Białymstoku w 2017r. (I nagroda). Dr Mateusz Rzewuski jest stypendystą Prezydenta Miasta Warszawa. Otrzymał także stypendium Ministra Nauki oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na magisterskie studia w Niemczech.
Archidiecezjalny chór chłopięco-męski Pueri Cantores Lublinenses został powołany dekretem 23 maja 2015r. w wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego przez Metropolitę Lubelskiego Abp. Stanisława Budzika. Podstawowym zadaniem chóru jest wykonywanie śpiewów podczas uroczystych liturgii w Archidiecezji, nawiązując przez to do wielowiekowej tradycji kościelnej śpiewu chórów chłopięcych w Kościołach Katedralnych i Bazylikach. 21 kwietnia 2016r. Metropolita Lubelski mając na względzie rozwój i dobro duchowe chóru Archidiecezjalnego, powołał dekretem publiczne stowarzyszenie wiernych Archidiecezjalny Chór Chłopięco-męski Pueri Cantores Lublinenses. W 2019r. podczas Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu Chórów w Szekesfehervar na Węgrzech chór zdobył złoty dyplom zaś od Prezydenta Miasta Lublin Medal 450-lecia Unii Lubelskiej. Chór posiada liczne nagrania audio oraz video zarówno dla rozgłośni radiowych takich jak Bartók Radio w Budapeszcie jak i TVP. Dyrygentem i dyrektorem chóru do 2023r. był ks. Attila Honti. Obecnie dyrygentem chóru jest Agnieszka Tyrawska-Kopeć.
Agnieszka Tyrawska-Kopeć ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie w klasie fletu Zbigniewa Szeli. W 2007r. ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie Filię w Białymstoku (specjalność: flet w klasie ad. Krystyny Gołaszewskiej i specjalność: dyrygentura chóralna). Brała udział w licznych kursach mistrzowskich zarówno fletowych (m.in. u Miriam Nastasi, Hansa Martina Zilla, Janosa Balinta, Elżbiety Dastych-Szwarc, Urszuli Janik, Cezarego Traczewskiego) jak i wokalnych (m.in. u Olgi Pasiecznik, Andrzeja Leonarda Mroza, Urszuli Kryger). Była dwukrotną laureatką etapu regionalnego, konkursu na najlepszego studenta Primus Inter Pares, uzyskała pierwszą nagrodę w konkursie Primus Expert - najlepszy w regionie w dziedzinie „Artysta”, otrzymała Stypendium Ministra Kultury za wyróżniające wyniki w nauce, zajęła II miejsce w IV Konkursie Młodych Chórmistrzów. W 2006r. była laureatką ogólnopolskiego finału konkursu na najlepszego studenta RP Primus Inter Pares - otrzymała I nagrodę w kategorii „Artysta”. W 2011r. otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Lublin. Przez wiele lat współpracowała (również jako solistka) z Białostockim Chórem Kameralnym Cantica Cantamus, Orkiestrą Kameralną Academia Sinfonica, Polskim Chórem Pokoju, Orkiestrą Polskiego Chóru Pokoju oraz Chórem i Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej. Obecnie jest flecistką w Orkiestrze Teatru Muzycznego w Lublinie oraz kierownikiem i dyrygentem Chóru Teatru Muzycznego w Lublinie. Nagrywa płyty i koncertuje w Duecie Fletowo-Harfowym Duo Sérénité oraz w duecie ze znakomitym organistą Michałem Sławeckim. Jest też korepetytorem i specjalistą od emisji głosu w Chórze Akademickim Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie i nauczycielem klasy fletu w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. W. Lutosławskiego w Lublinie.
W skład Komitetu Honorowego XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie wchodzą: Ordynariusz Siedlecki JE Ks. Biskup Kazimierz Gurda, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie Ks. Kanonik Andrzej Kieliszek, Proboszcz Parafii pw. NMP Matki Kościoła w Łukowie Ks. Kanonik Krzysztof Stepczuk, Starosta Łukowski Dariusz Szustek i Burmistrz Miasta Łuków Piotr Płudowski. Organizatorzy: Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie, Parafia pw. NMP Matki Kościoła w Łukowie, Łukowski Ośrodek Kultury oraz Miasto Łuków. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Mateusz Rzewuski. Mecenat wydarzenia: Nadleśnictwo Łuków, Kwiaciarnia Łąki Pąki, Centrum Konferencyjno-Bankietowe Chabrowy, Restauracja W Szczerym Polu i Centrum Konferencyjne Parisel Palace Leśne Zacisze.
Głównym organizatorem festiwalu jest Łukowski Ośrodek Kultury. Partnerami wydarzenia są: Województwo Lubelskie, Powiat Łukowski oraz Fundacja Wydźwięk Kultury. Wydarzenie bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Wydarzenie objęły patronatem medialnym Katolickie Radio Podlasie oraz portal Podlasie24.
informacja: ŁOK
0 komentarze