Muzyka, podróże, sztuka ludowa

mar 2025
Trzy zapowiedzi z Węgrowskiego Centrum Dialogu Kultur na ostatnie dni marca: muzyczna, podróżnicza i historyczna. Pierwsza to przykład przejścia od wykonawstwa do tworzenia. Druga – to opowieść o przecieraniu szlaków. Trzecia – to wspomnienie peerelowskiego pogranicza biznesu i sztuki.
Wydarzenie muzyczne miało odbyć się już tydzień temu, ale ponieważ artystę dopadła choroba, odbędzie się dzisiaj (22 marca). O godzinie 18.00 za klawiaturą fortepianu i mikrofonem zasiądzie Jakub Kozub i zaprezentuje autorski program pod tytułem „Psałterz o człowieku”. Artysta w parafii poklasztornej znany, choć do tej pory nie jako twórca. – To wybitnie zdolny organista młodego pokolenia. Przez pewien czas był organistą w naszym kościele św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy. Sam zostawałem po mszach, by słuchać jego improwizacji organowych. Teraz powraca z programem słowno-muzycznym własnego autorstwa – mówi Roman Postek z Centrum Dialogu KulturPodróżnicze wspomnienie
CDK niemal od początku swojego istnienia prowadzi stały cykl pod tytułem „Wieczór Podróżników”. Zaprasza ludzi, którzy jeżdżą w mniej lub bardziej odległe i egzotyczne krainy, pokazują zdjęcia i opowiadają. Najbliższe spotkanie „Ze Zbyszkiem Parolem przez Azję”, które odbędzie się 29 marca o godzinie 18.00, będzie jednak trochę nietypowe, pokaże bowiem podróżniczy dorobek osoby już nieżyjącej. Człowiek ten kilkadziesiąt lat temu przetarł szlaki i ośmielił innych miejscowych obieżyświatów. – Zbyszek Parol otworzył nam Azję. W latach 90. ubiegłego wieku niektórzy podróżnicy byli w ZSRR, nieliczni w Hiszpanii, a inni tylko za Łukowem. Okazało się, że można pojechać do Indii i wrócić. A kraje, które są opisywane jak brudne, niebezpieczne, wrogie białemu człowiekowi, pełne chorób, szczurów i robactwa, okazały się czymś zupełnie innym. Pełne kolorów i atrakcji sprawiały, że każdy wyjazd był dla uczestników karnawałem. Ktoś jednak musiał pokazać, że to jest możliwe. Zbyszek był rasowym podróżnikiem. Tylko w Indiach był 28 razy, a na jego szlaku znalazły się też Birma, Tajlandia, Indonezja i Sri Lanka. Barwna postać, wpłynął na życie wielu ludzi i warto go przypomnieć – mówi Roman Postek, który poprowadzi to spotkanie jako kuzyn podróżnika i jeden z tych, którzy zostali przezeń zainspirowani.

Węgrowska Cepelia
W niedzielę, 30 marca o godzinie 16.30 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Franciszkańska Kawa”. Spotkania te – jak wskazuje już sama nazwa – nie są typowymi prelekcjami, a odbywają się w klimacie towarzysko-gawędziarskim. Tematem jest zawsze coś związanego z historią Węgrowa. Tym razem będzie to wspomnienie węgrowskiej „Cepelii” – w czasach PRL krajowego potentata na rynku rękodzieła ludowego. Niezbędnej wiedzy dostarczą uczestnikom m.in.: plastyk Zofia Rostek oraz artystka ludowa Małgorzata Pepłowska.

0 komentarze