Węgrów

Najlepsi czytelnicy nagrodzeni

Kultura Śr. 15.03.2023 11:54:31
15
mar 2023

306 książek – tyle książek wypożyczył najlepszy czytelnik w oddziale dla dzieci i młodzieży w węgrowskiej bibliotece w ubiegłym roku. Kto jeszcze jest zagorzałym czytelnikiem, można było przekonać się podczas specjalnej gali, która odbyła się 11 marca w Węgrowskim Ośrodku Kultury.

– Jest nam bardzo miło, że najmłodsi czytelnicy lubią spędzać w bibliotece wolne od obowiązków szkolnych i przedszkolnych chwile. W ubiegłym roku z naszej oferty – 71 wydarzeń adresowanych do nich – skorzystało 1705 uczestników, z czego 263 podczas wakacji i ferii zimowych – podsumowywała zeszłoroczną działalność placówki Małgorzata Rospara, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Węgrowie. Wśród różnych zajęć znalazły się m.in. zajęcia animacyjne z książką, cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem przedstawienia teatralne, warsztaty plastyczne czy nawet kulinarne.

Jak się okazuje, wśród aktywnie wypożyczających czytelników biblioteki jest aż 760 dzieci do 15 roku życia. I to wśród nich są ci najlepsi.

Tytuł Najlepszego Czytelnika 2022 Roku w kategorii do 6 lat otrzymali: Gustaw Rowicki (182 książki), Aleksander Stemplowski (146 książek) i Dorota Postek (139 książek). W kategorii 7–8 lat najlepsi byli: Jagoda Walczyk (147 książek), Sebastian Łareczyn (127 książek) i Lena Dudek (96 książek). W kategorii 9–12 lat tytuł otrzymali: Oliwier Wasążnik (166 książek), Antoni Łapiak (86 książek) i Nina Kurtiak (85 książek). Wśród najstarszych, mających 13 lat i więcej, najlepsze okazały się: Maja Zalewska (87 książek), Maja Witul (57 książek) i Maja Machniewska (56 książek).

Przyznano również tytuł Najlepszemu z Najlepszych Czytelników. Został nim Jakub Tryfon, który wypożyczył 306 książek. Jakub już po raz drugi został czytelnikiem roku – jego zeszłoroczny rekord to 356 książek.

Aleksander Zawadzki zaś to Najmłodszy Czytelnik – w dniu zapisania do biblioteki miał 7 miesięcy.

W tym roku wyróżnione zostały również Zaczytane Rodzeństwa. Tytuł ten otrzymali: Amelia, Lena i Szymon Wysoccy (razem wypożyczyli 794 książki), Lena i Jakub Tryfon (606 książek), Kajetan, Konstanty i Wojciech Filipek (500 książek) oraz Lila, Ania i Wojciech Kraszewscy (374 książek).

– Rodzina i wspólne czytanie pomagają młodemu czytelnikowi odkrywać otaczający go świat, rozbudzać jego wyobraźnię i inspirować do twórczych praktyk. Jeśli w domu rodzinnym dużo się czyta, człowiek wyrasta na czytelnika, który także w dorosłości chętnie będzie spędzał czas z książką – podsumowała dyrektor M. Rospara.

Upominki otrzymały również dzieci, które w ramach ogólnopolskiej akcji "Mała książka – wielki człowiek" otrzymały w 2022 roku kartę Małego Czytelnika i całą ją zapełniły. Warto dodać, że węgrowska biblioteka włącza się w tę akcję po raz kolejny.

Specjalne statuetki, książkowe prezenty i misie laureatom i wyróżnionym wręczały Jolanta Roguska, wiceprzewodnicząca rady miejskiej Węgrowa i Barbara Jakubisiak, przewodnicząca komisji zdrowia, oświaty i kultury wraz z dyrektor biblioteki.

Dodatkową atrakcją dla wszystkich zgromadzonych było przedstawienie „Jak Koziołek Matołek odkrył, czym jest patriotyzm” w wykonaniu aktorów ze Studia Artystycznego Efekt. Matołek nie tylko podróżował do Warszawy, Krakowa i Poznania, ale również do węgrowskiej biblioteki, zapraszał też na scenę dzieci do wspólnej zabawy. Nagrodzony został dużymi brawami.

Czy ktoś pobije rekord Jakuba, przekonamy się w przyszłym roku.tekst: MK
foto: MBP w Węgrowie

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.