Radzyń Podlaski

Niezwykły album pokazujący inskrypcje z piwnic dawnego aresztu Gestapo i UB w Radzyniu Podlaskim

Kultura Pon. 01.03.2021 14:12:56
01
mar 2021

26 lutego w Galerii „Oranżeria” Radzyńskiego Ośrodka Kultury odbyła się wystawa i promocja albumu Roberta Mazurka pt. „Cela więzienna to żywy grób”. Publikacja, wydana w ramach Dni Żołnierzy Wyklętych, prezentuje inskrypcje znajdujące się w piwnicach dawnego aresztu Gestapo i UB przy ul. Warszawskiej 5a.

Promocję albumu rozpoczęła emisja filmu „Radzyńska Golgota przy ul. Warszawskiej 5a”, który został zrealizowany na potrzeby Telewizji Radzyń. Jego autorem jest Karol Niewęgłowski, natomiast w rolę narratora wcielił się Piotr Skowron. Następnie autor publikacji podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania albumu oraz przedstawił podjęte działania zmierzające do utworzenia placówki muzealnej w tym miejscu.

Tytuł albumu zaczerpnięty został z inskrypcji znajdującej się w celi nr 6 dawnego aresztu Gestapo i UB w Radzyniu. Publikacja, na przeszło stu fotografiach, uwiecznia tragiczne losy polskich patriotów z Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, którzy byli więzieni przy ul. Warszawskiej 5a. Z krótkiego wstępu dowiadujemy się o tragicznej historii tego miejsca, jak również poznajemy plan piwnic pełniących funkcję cel więziennych.

Wydawcą albumu jest Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik” działające przy Radzyńskim Ośrodku Kultury. Ukazał się on dzięki finansowemu wsparciu Miasta Radzyń Podlaski, Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych i Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim, Spółdzielczej Mleczarni „Spomlek”, Banku Spółdzielczego w Radzyniu Podlaskim oraz Nadleśnictwa Radzyń Podlaski. Korektę językową publikacji wykonała Anna Wasak, natomiast o opracowanie graficzne zatroszczył się Przemysław Krupski.

Zainteresowanych nabyciem albumu zapraszamy do Radzyńskiego Ośrodka Kultury.



Inf. pras.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Magda Szewczuk

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.