Węgrów

Nowości Centrum Dialogu Kultur

Kultura Pt. 17.03.2023 12:52:51
17
mar 2023

Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie zaprasza w ten weekend na dwie imprezy: jedną dla rodzin, drugą dla koneserów.

W sobotę 18 marca o godzinie 10.00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Rodzinny poranek w klasztorze”. Spotkania takie, organizowane niemal od początku działania CDK, zbierają rodziny nie tylko z Węgrowa. – Cieszy nas, że przyjeżdżają do nas rodzice z dziećmi z okolicznych miejscowości, a nawet z Sokołowa Podlaskiego i Siedlec. To okazja, żeby rodzice albo dziadkowie spędzili czas z dziećmi, integrowali się międzypokoleniowo nie przed telewizorem czy komputerem, ale we wspólnej zabawie – zaprasza Barbara Rychlik, specjalista CDK ds. promocji. W planie najbliższego spotkania jest m.in. wiosenne malowanie oraz sianie i sadzenie roślin.

W niedzielę 19 marca o godzinie 17.00 w ramach cyklu „Jazz w klasztorze” z koncertem „Pieśni Wielkopostne” wystąpią artyści krakowskiej i śląskiej sceny jazzowej. Na pianinie zagra kompozytor i pianista Janusz Ryszard Blecharz, na wiolonczeli Joanna Kurdziel, a zaśpiewają Magdalena Fudała i Monika Gębala. Organizatorzy obiecują piękne pieśni wielkopostne, dające odbiorcom chwilę wytchnienia, refleksji i zadumy, pomoc w tym, by zatrzymać się w codziennej gonitwie, złapać oddech i nabrać sił, by dalej z Bogiem iść przez życie.

Przypominamy ponadto, że w CDK od tygodnia można oglądać wystawę „Węgrów 1863 – Polskie Termopile”. Przygotowana przez historyka-regionalistę i historyka sztuki Romana Postka, przypomina historię sprzed 160 lat. Rozegrana 3 lutego 1863 roku bitwa pod Węgrowem była nie tylko jednym z większych starć zbrojnych Powstania Styczniowego. Wieść o niej rozeszła się po Europie, przysparzając popularności sprawie polskiej. Na wystawie zebrano bogaty materiał faktograficzny i ikonograficzny dotyczący zarówno tej dużej bitwy, jak i innych walk powstańczych na terenie powiatu węgrowskiego i ościennych. Są wizerunki dowódców, mapy, broń i umundurowanie obu stron oraz archiwalia. Ekspozycja jest dostępna w sali „Wirydarz” CDK. W maju ma trafić do Senatu RP.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.