Nowy tom Rocznika Ziemi Sarnackiej
sie 2021
Ukazał się zapowiadany od marca czwarty tom Rocznika Ziemi Sarnackiej. Wydanie przygotował dziesięcioosobowy zespół redakcyjny pod kierownictwem dr. Rafała Dydycza.
Rocznik zawiera 14 artykułów o tematyce historycznej i współczesnej. Pokazuje przeszłość dalszą i bliższą, nierzadko w dramatycznych odsłonach i bieżące sprawy z życia lokalnej społeczności, której aktywność, jak się okazuje, nie ustała w czasie pandemii.Autorzy to lokalni patrioci, regionaliści, pasjonaci. Rocznik otwiera publikacja autorstwa Tomasza Dobrowolskiego o rodzinie Butlerów i jej związkach z Podlasiem i Sarnakami, a kończy kronika wydarzeń z roku 2020, wśród których najważniejszym było dokończenie budowy i otwarcie nowego kościoła w Sarnakach. Związane z tym wspomnienia publikuje Grzegorz Daniluk, który od początku czuwał nad stroną techniczną tego ogromnego przedsięwzięcia i musiał rozwiązywać szereg pojawiających się problemów.
Interesującą lekturą może okazać się artykuł Rafała Dmowskiego zatytułowany „Fakty i mity o moście kolejowym we Fronołowie” - który jest kontynuacją publikacji z poprzedniego tomu. Nowością, jak podkreśla redaktor naczelny Rafał Dydycz, jest prezentacja sylwetek artystów tworzących w okolicach Sarnak. W tym wydaniu Rocznika przybliżony został dorobek poety Franciszka Tadeusza Krasuskiego, emerytowanego dyrektora Szkoły Podstawowej w Serpelicach i malarki Anny Henryki Lisieckiej-Machut.
W przyszłym roku piąty Rocznik. Redakcja już rozpoczęła przygotowania do wydania jubileuszowego. Planowana jest także konferencja naukowa z udziałem autorów, której, mimo starań, nie udało się zorganizować w tym roku.
4 tom jest do nabycia w sarnackiej Bibliotece w cenie 32 zł. Dwa pierwsze są ogólnodostępne za darmo w wersji elektronicznej na stronie Biblioteki, trzeci ukaże się niebawem.
0 komentarze