Pamięci Niezłomnych

mar 2025
Patriotycznie, ale nie pompatycznie przebiegły tegoroczne powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szkołach Salezjańskich „Sapere aude” w Mińsku Mazowieckim. Profesjonalnie przygotowany i zrealizowany scenariusz wydarzenia sprawił, że na długo pozostanie ono w pamięci jego uczestników. Ich liczba przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów kilkugodzinnego spotkania z historią.
W ich gronie nie zabrakło między innymi wiceburmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Roberta Smugi, wójta Gminy Mińsk Mazowiecki Antoniego Jana Piechoskiego i radnego Rady Powiatu Mińskiego Antoniego Jana Tarczyńskiego. Licznie reprezentowane były organizacje pozarządowe. Wobec tego zauważmy, że obchody zaszczycili swoją obecnością choćby prezesi: powiatowego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, Stanisław Mejszutowicz, mińskomazowieckiego oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP Józef Jedynak oraz Fundacji „Dziękujemy za Wolność” Adam Zawadzki. Uczestnikami wydarzenia byli także dyrektorzy lokalnych szkół podstawowych i średnich, a także reprezentanci jednostek wojskowych i policji. Co istotne, ci pierwsi przybyli w towarzystwie swoich uczniów. Summa summarum sala gimnastyczna nadsrebrzańskiej salezjańskiej placówki oświatowej 28 lutego wypełniona była po przysłowiowe brzegi przedstawicielami gospodarzy i gości piątkowych obchodów.Osoby przebywające w tym funkcjonalnym pomieszczeniu, którego wisienkę na torcie stanowiła odpowiednio przygotowana scenografia, mogły m.in. obejrzeć montaż muzyczno-literacki w wykonaniu wychowanków mińskomazowieckiej salezjańskiej wspólnoty. Grupa uczniów pracujących pod opieką nauczycielki języka polskiego Diany Gajc-Piątkowskiej realistycznie zaprezentowała wyimki ze wspomnień z powstania warszawskiego. Z kolei członkowie szkolnego zespołu muzycznego prowadzonego przez Jakuba Maguzę zaśpiewali kilka utworów nawiązujących do bohaterskich czynów naszych przodków.
Jednym z celów tegorocznego wydarzenia było przybliżenie zainteresowanym nim osobom dziejów Żołnierzy Niezłomnych walczących z komunizmem na obszarze współczesnego powiatu mińskiego. W związku z tym o przedstawienie tego zagadnienia zadbał nauczyciel historii Tomasz Adamczak. Wzmacniając swoje wystąpienie projekcją prezentacji multimedialnej, przypomniał on zebranym o takich lokalnych bohaterach, jak choćby porucznik Zygmunt Jezierski „Orzeł”, Marian Gadomski „Niedźwiadek”, ksiądz Kazimierz Fertak oraz Stanisław Abramowski „Partyzancik”.
Postacie te pojawiły się również w ramach drugiej edycji konkursu organizowanego przez Szkoły Salezjańskiej „Sapere aude” w Mińsku Mazowieckim. Laureatami tegorocznej edycji zmagań zatytułowanych „Żołnierze Niezłomni w Powiecie Mińskim” zostali Maciej Nurzyński z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim (kategoria: szkoły średnie) i Jagoda Dudek ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim (kategoria: szkoły podstawowe). Na drugich lokatach uplasowali się, odpowiednio, Martyna Witowska z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Mrozach i Tomasz Wąsowski ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Jakubowie. Trzecie pozycje przypadły tym razem Szymonowi Kwiatkowskiemu z LO Mrozy i Michałowi Biernackiemu ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mińsku Mazowieckim. Ogółem w rywalizacji wystartowało prawie pół setki kandydatów do zwycięstwa.
Podobnie jak w ubiegłych latach tak i tegoroczną, dziesiątą w dziejach, uroczystość poświęconą Żołnierzom Niezłomnym zainaugurowała jej plenerowa część mająca miejsce przy pamiątkowym kamieniu poświęconym Danucie Siedzikównie „Ince”. W trakcie tej odsłony przedsięwzięcia nie zabrakło m.in. przywitania gości przez podpułkownika Grzegorza Murasa w zastępstwie dowódcy garnizonu wojskowego Mińsk Mazowiecki pułkownika pilota Adama Kalinowskiego oraz dyrektora Szkół Salezjańskich „Sapere aude” w Mińsku Mazowieckim księdza Sylwestra Pawlaka. Co więcej, konferansjerzy wydarzenia, licealni trzecioklasiści Katarzyna Kaczorowska i Wiktor Walędzki, przedstawili tło piątkowego spotkania. Ważnym elementem tego aktu przeprowadzonego na świeżym powietrzu były też apel pamięci, salwa honorowa oraz złożenie wiązanek kwiatów i zapalonych zniczy przy wspomnianym wyżej obelisku.
Tegoroczne obchody przeszły już do powiatowych i szkolnych annałów. Na długo pozostaną one w pamięci ich uczestników. W kuluarowych rozmowach podkreślali oni nie tylko ich rzetelne przygotowanie i przeprowadzenie, ale i liczny udział w nich przedstawicieli młodzieży. W obecnych czasach nie jest to wcale takie oczywiste.
Tomasz Adamczak
0 komentarze