Biała Podlaska

Plener rzeźbiarski „Panteon Sapieżyński” w Kodniu

Kultura Wt. 02.04.2024 17:24:18
02
kwi 2024

W dniach 8-17 kwietnia na terenie przed domem kultury w Kodniu odbędzie się Plener rzeźbiarski „Panteon Sapieżyński”. Tematem pleneru jest stworzenie Panteonu Sapieżyńskiego, czyli wykonanie 11 rzeźb właścicieli Kodnia z Rodu Sapiehów.

Sapiehowie władali Kodniem i okolicznymi dobrami w latach 1511-1800. To pierwszy właściciel – Jan Sapieha – zadbał o to, by Kodeń na mocy prawa magdeburskiego otrzymał prawa miejskie, które miejscowość posiadała do 1867 r. Ich zasługi dla Kodnia i Lubelszczyzny można przytaczać bez końca. Kodeńskie gniazdo rodowe Sapiehów wydało na świat zacnych i zasłużonych Synów Rzeczypospolitej takich jak: Kazimierz Nestor Sapieha – współtwórca Konstytucji Trzeciego Maja, Paweł Sapieha – założyciel PCK czy Adam Sapieha – kardynał, metropolita krakowski. W ubiegłym roku świętowaliśmy jubileusz 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, który sprowadził do Kodnia Mikołaj Sapieha. To najdobitniej świadczy o tym, że ich spuścizna nadal odgrywa w naszym życiu ważną rolę. Dlatego też zrodził się pomysł stworzenia Panteonu Sapieżyńskiego, upamiętniającego wszystkich właścicieli Kodnia z tego rodu. Wydarzenie to wpisuje się także w obchody 550-lecia Województwa Lubelskiego oraz obchody Roku Lasów Polskich w powiecie bialskim. Autorami rzeźb będą wybitni artyści o międzynarodowej sławie: Natasza Sobczak, Zenon Stańko, Andrzej Mirończuk, Bogusław Migel oraz Marcin Różycki. Ich prace można podziwiać w wielu miejscach w Polsce, na Lubelszczyźnie m.in. w Hannie (pow. włodawski).

Organizatorami pleneru są Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu oraz Gmina Kodeń. Patronat honorowy objęli: Starosta Powiatu Bialskiego Mariusz Filipiuk i Wójt Gminy Kodeń Jerzy Troć. Partnerami wydarzenia są: Tadeusz „Tad” Witkowicz, Moroszczuk akcesoria meblowe oraz Województwo Lubelskie „Warto być Polakiem”.Ewa Rafałko, Dyrektor GCKSiT w Kodniu

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.