Siemiatycze

Plenerowe wystawy w Siemiatyczach

Kultura Śr. 13.07.2022 11:12:24
13
lip 2022

Wystawę plenerową „Siemiatycze na starej fotografii” można oglądać w centrum miasta na placu Jana Pawła II. Wystawa powstała w ramach obchodów jubileuszu 480. rocznicy nadania Siemiatyczom praw miejskich. Zdjęcia zarówno pochodzące ze zbiorów prywatnych, jak i z publicznych archiwów zaprezentowano na planszach z opisami.


Kolejną plenerową wystawę fotografii znajdziemy w Siemiatyczach przy ośrodku kultury na ul. Zaszkolnej. Jest to kolekcja zdjęć pt. „Święta Góra Grabarka w fotografii Jana Słodowskiego”. Wystawa towarzyszy tegorocznym obchodom jubileuszu 75-lecia istnienia prawosławnego monasteru, założonego na Świętej Górze Grabarce w 1947 roku. Ekspozycja, przygotowana przez Fundację im. Księcia Konstantego Ostrogskiego oraz Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach, wystawiana była już w Drohiczynie,. W Siemiatyczach można ją oglądać do 4 sierpnia, od 5 do 29 sierpnia będzie ulokowana w miejscu powstawania zdjęć, tj. na Grabarce.

Autor zdjęć Jan Słodowski polski historyk, dr n. hum. Uniwersytetu Warszawskiego, fotografik, pisarz, podróżnik, badacz Kresów. Urodził się w 1954 roku w Wajkowie koło Mielnika, skąd pochodzą jego dziadkowie, od dzieciństwa mieszka w Warszawie. W latach 1978 - 2018 pracował w Filmotece Narodowej w Warszawie, której był wieloletnim wicedyrektorem.

Każda z wystaw to powrót do przeszłości, a dla mieszkańców Siemiatycz okazja by poszukać na zdjęciach znanych sobie miejsc, czy twarzy.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.