Poranek z Poezją i Pieśnią Maryjną w Przychodach
paź 2020
W niedzielę, 4 października w kaplicy w Przychodach odbył się „Poranek z Poezją i Pieśnią Maryjną”. Uroczystość była okazją do kultywowania tradycji śpiewania ku czci Matki Bożej oraz integracji społeczności lokalnej.
Organizatorami wydarzenia był Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz, Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim przy współpracy z Zespołem Ludowym „Echo” z Przychód oraz z udziałem dzieci i młodzieży z Przychód i okolic. Wstępem do uroczystości była msza święta odprawiona przez wikariusza parafii św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim.
Uroczystość poprowadziła p.o. Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim Sylwia Hubica, która na początku przywitała wszystkich zebranych gości i zaprosiła do wsłuchania się w opowieść o Matce Boskiej. Była to opowieść o przenikaniu religii z ludową tradycją. Kult maryjny w kulturze ludowej jest przede wszystkim kultem Marii jako Matki Boga, której ta właśnie matczyność, ta rola dziejowa daje tytuł do tego kultu, i z której wynikają dalsze postacie Maryi jako wspomożycielki, wstawienniczki.
Ponad godzinę rozbrzmiewały w kaplicy piękne pieśni oraz poezja ks. Wiesława Hudka sławiące Maryję, co przyciągnęło wielu widzów z lokalnej społeczności Przychód, na czele z Wójtem Gminy Krzysztofem Adamowiczem wraz z rodziną, radnym Andrzejem Frąckiewiczem i rodziną, a także sołtysem Marzeną Pękalą. Uczestnicy nie ukrywali zachwytu nad talentem i doborem repertuaru prezentujących się młodych artystów, a także pań z zespołu „Echo”. W uroczystości udział wzięły: Karolina Duda (wokal), Lenka Grzeszyk, Edytka Drynio, Ania Pękala, Oliwka Wakuła, Wiktoria Pękala, Wiktoria Adamowicz (gitara), Zuzia Chmielewska (gitara), Ewelina Matejko (wokal). Zarówno młodsi, jak i starsi artyści wynagradzani byli brawami.
Po występach w świetlicy wiejskiej odbył się słodki poczęstunek – ciasta własnoręcznie przygotowały panie z „Echa”, a o kawę i herbatę zadbał Gminny Ośrodek Kultury. Dzieci i młodzież otrzymały upominki.
GOK [ja]
0 komentarze