Siemiatycze

Przystanek Historia: Kiedyś byliśmy uchodźcami

Kultura Pt. 02.06.2023 09:57:18
02
cze 2023

W poniedziałek, 5 czerwca w Siemiatyczach odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Przystanek Historia”. Podczas tego czerwcowego spotkania wykład pt. „Kiedyś byliśmy uchodźcami” wygłosi dr Dariusz Zdziech (Uniwersytet Jagielloński). Prelekcji będzie towarzyszyć wystawa i projekcja filmu „Wygrać z przeznaczeniem” w reż. Marka Lechowicza.

Wystawa pt. „Kiedyś byliśmy uchodźcami – Once we were refugees” została stworzona przez członków Koła Naukowego „Turystyka z Kulturą”, działającego przy Instytucie Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Opowiada historię Polaków, którym kiedyś kraje z różnych stron świata okazały serce i gościnność, przyjmując ich pod swój dach. Wystawa powstała w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim. W zamyśle autorów, skierowana jest do młodych Polaków, ma poszerzać wiedzę młodzieży na temat losów rodaków, którzy w czasie II wojny światowej, a także później do 1989 r. zmuszeni byli emigrować z kraju.

„Wygrać z przeznaczeniem” to film dokumentalny fabularyzowany z 2015 r. w reżyserii Marka Lechowicza. Opowiada historię grupy polskich dzieci - ofiar zsyłek syberyjskich z 1940 r. Początkowo dzieci dotarły do tworzącej się w ZSRR armii gen. Władysława Andersa. Razem z wojskiem przeszły przez Turkmenistan do Iranu, gdzie trafiły do domów dziecka. Losem dzieci zainteresował się ówczesny konsul II RP w Nowej Zelandii i z jego inicjatywy pomoc dzieciom zaoferował rząd Nowej Zelandii. Dzieci przetransportowano do Wellington, gdzie w zdecydowanej większości pozostały.

Przystanek Historia - „Kiedyś byliśmy uchodźcami” odbędzie się w poniedziałek, 5 czerwca o godz. 16.30 w Siemiatyckim Ośrodku Kultury przy ul. Zaszkolnej 1 w Siemiatyczach.Źródło: Miasto Siemiatycze, IPN Białystok
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook