Sokołów

Sokołów Podlaski: Monika Rogozińska gościem Klubu Podróżnika

Kultura Czw. 21.03.2024 09:20:50
21
mar 2024

We wtorek, 19 marca Sokołowski Ośrodek Kultury gościł w Klubie Podróżnika Monikę Rogozińską - podróżniczkę, himalaistkę, dziennikarkę promująca Polskę i dokonania rodaków oraz członkinię elitarnego The Explorers Club. Za wybitne zasługi dla dobra tej międzynarodowej organizacji podróżników i odkrywców wręczono jej Sweeney Medal, który jest bardzo prestiżowym odznaczeniem. W ponad 100-letniej historii tego stowarzyszenia jest pierwszą kobietą, która je otrzymała.

Trzęsienie ziemi, lawiny, wypadek alpinisty, akcja ratunkowa w Himalajach, były wstępem do nieoczekiwanych wydarzeń. Dramatyczna zimowa wyprawa na Nanga Parbat (8125 m) w Pakistanie stała się kluczem otwierającym drzwi do przeszłości i przyszłości.

W roku 1980 towarzyszyła pionierskiej wyprawie Andrzeja Zawady, mającej na celu wytyczenie nowej drogi na Mont Everest. Współorganizowała tę ekspedycję i była jej korespondentką, jedyną kobietą w zespole, w świecie islamu. Po latach zdecydowała się napisać książkę.

„Lot koło Nagiej Damy” pokazuje miejsca dziś trudno dostępne dla turystów. Zawiera też niepublikowane wcześniej dokumenty, zdjęcia z czasów II wojny światowej oraz polskich pilotów, którzy tworzyli po wojnie lotnictwo w Himalajach, Hindukuszu, Karakorum.

Książka otrzymała Nagrodę Książki Górskiej Roku 2016 w kategorii Wspomnienia i autobiografie na Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju.

Trzeba wydobywać z niepamięci okruchy rozbitego lustra polskiej historii, żeby następne pokolenia mogły się w nim przejrzeć – z dumą! – napisała autorka.

Monika Rogozińska - urodzona w Warszawie, dziennikarka, pisarka, współzałożycielka Oddziału Polskiego The Explorers Club.

Absolwentka polonistyki i kulturoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego, po studiach i zderzeniu z cenzurą PRL, wyjechała w Tatry. Pracowała w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Została ratownikiem i przewodnikiem tatrzańskim, przewodniczącą Solidarności schronisk. Tworzyła dla cudzoziemców programy zwiedzania Polski. Organizowała i prowadziła wyprawy otwierające nowe kierunki w światowej turystyce.

Współorganizowała zimowe ekspedycje na ośmiotysięczniki Himalajów, Karakorum, uczestnicząc w nich jako korespondent dziennika „Rzeczpospolita”, Polskiego Radia, TVP.
Jest jedynym Polakiem nagrodzonym przez The Explorers Club, w ponad stuletniej historii tego międzynarodowego stowarzyszenia, odznaczeniami: Citation of Merit (2004 r.) i Sweeney Medal (2013 r.)

Współautorka i autorka wystaw fotograficznych, książek - ostatnia z nich: „Polowanie na Matkę”, napisana na zaproszenie o. Przeora Jasnej Góry, to sensacyjna opowieść oparta o relacje świadków i bohaterów wydarzeń oraz tajne archiwa służb komunistycznych.

Monika Rogozińska jest matką dwóch synów.www.monikarogozinska.pl
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Paweł Kryszczuk

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.