Sokołów

Sokołowski Klub Podróżnika: Piękna i Monstrum

Kultura Czw. 07.03.2024 07:21:39
07
mar 2024

We wtorek, 19 marca o godzinie 18.00 odbędzie się kolejne wydarzenie w ramach comiesięcznego cyklu spotkań w Sokołowskim Ośrodku Kultury pt. „Klub Podróżnika”. Tym razem gościem będzie Monika Rogozińska, która współorganizowała zimowe ekspedycje na ośmiotysięczniki Himalajów, Karakorum, uczestnicząc w nich jako korespondentka prasowa.

Trzęsienie ziemi, lawiny, wypadek alpinisty, akcja ratunkowa w Himalajach, były wstępem do nieoczekiwanych wydarzeń. Dramatyczna zimowa wyprawa na Nanga Parbat (8125 m) w Pakistanie stała się kluczem otwierającym drzwi do przeszłości i przyszłości.

Monika Rogozińska współorganizowała tę ekspedycję i była jej korespondentką, jedyną kobietą w zespole, w świecie islamu. Po latach zdecydowała się napisać o niej książkę.
„Lot koło Nagiej Damy” pokazuje miejsca dziś trudno dostępne dla turystów. Zawiera też niepublikowane wcześniej dokumenty, zdjęcia z czasów II wojny światowej oraz polskich pilotów, którzy tworzyli po wojnie lotnictwo w Himalajach, Hindukuszu, Karakorum.

Książka otrzymała Nagrodę Książki Górskiej Roku 2016 w kategorii Wspomnienia i autobiografie na Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju.
„Trzeba wydobywać z niepamięci okruchy rozbitego lustra polskiej historii, żeby następne pokolenia mogły się w nim przejrzeć – z dumą!” – napisała autorka.

Monika Rogozińska
Dziennikarka, pisarka, współzałożycielka Oddziału Polskiego The Explorers Club. Absolwentka polonistyki i kulturoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego, po studiach i zderzeniu z cenzurą PRL, wyjechała w Tatry. Pracowała w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Została ratownikiem i przewodnikiem tatrzańskim, przewodniczącą Solidarności schronisk. Tworzyła dla cudzoziemców programy zwiedzania Polski. Organizowała i prowadziła wyprawy otwierające nowe kierunki w światowej turystyce.

Współorganizowała zimowe ekspedycje na ośmiotysięczniki Himalajów, Karakorum, uczestnicząc w nich jako korespondent dziennika „Rzeczpospolita”, Polskiego Radia, TVP.

Jest jedyną Polką nagrodzoną przez The Explorers Club, w ponad stuletniej historii tego międzynarodowego stowarzyszenia, odznaczeniami: Citation of Merit (2004 r.) i Sweeney Medal (2013 r.)

Współautorka i autorka wystaw fotograficznych, książek – ostatnia z nich: „Polowanie na Matkę”, napisana na zaproszenie o. Przeora Jasnej Góry, to sensacyjna opowieść oparta o relacje świadków i bohaterów wydarzeń oraz tajne archiwa służb komunistycznych.

Spotkanie odbędzie się w Kawiarni Filmowa Art Café (budynek Sokołowskiego Ośrodka Kultury).


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Paweł Kryszczuk

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.