Łuków

Teatr Poezji ŁOK na festiwalu w Rudzie-Hucie

Kultura Czw. 08.10.2020 10:27:00
08
paź 2020

Młodzi aktorzy i recytatorzy z Teatru Poezji Łukowskiego Ośrodka Kultury wzięli udział w Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów i Monodramistów Pandemiczna Wyżyna Teatralna 2020 w Rudzie-Hucie. Na festiwalu gościł też Teatr Straszydełka z Ulana.

W relacji z festiwalu, którą nadesłał do nas Łukowski Ośródek Kultury, czytamy:


Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów Pandemiczna Wyżyna Teatralna 2020 w Rudzie-Hucie odbył się po raz kolejny z udziałem Teatru Poezji Łukowskiego Ośrodka Kultury. Wydarzenie to było prawdziwym fenomenem! Organizatorzy ochronili Wyżynę Teatralną 2020. Tradycyjny sierpniowy termin nie był możliwy z powodu obostrzeń. Z odwagą ustalono termin 2 – 4 października, licząc na odpowiedzialność uczestników. I Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów 2020 w Rudzie - Hucie stał się faktem dzięki pracy i niejednokrotnie wielkiemu wysiłkowi grona instruktorów teatralnych i aktorów różnego pokolenia, w wielu miejscach naszego kraju. Dziś ogarnia nas uczucie wdzięczności i szacunek dla organizatorów za to co się wydarzyło.


Mimo obiektywnych trudności zrealizowany został nurt edukacyjno - warsztatowy. Uratowaliśmy klimat i radość bycia razem – na scenie, na widowni i w antraktach. A przecież świadomi jesteśmy trudnej prawdy, że było to inne wydarzenie niż wszystkie dotychczasowe. Organizatorzy sprostać musieli i przyjąć na siebie obowiązek odpowiedzialności za bezpieczeństwo wszystkich uczestniczących a także odpowiedzialności za uchronienie podstawowych „wyżynowych” wartości. Podołaliście i podołaliśmy, bo wszyscy uznaliśmy te obowiązki za własne i wspólne. Uchronienie tych wartości to uchronienie fundamentów ruchu teatralnego, jego strony artystycznej, edukacyjnej, a przede wszystkim wspólnotowej.


Teatr Poezji ŁOK i Teatr STRASZYDEŁKA po raz kolejny zostały uhonorowane zaproszeniem do Rudki. W programie WYŻYNY 2020 znalazły się teatry i spektakle: Teatr OKO „Złodziejka”; Teatr OKO „Ja i Karakuliambro”; Teatr STRASZYDEŁKA; „De'Forma” w wykonaniu Julii Sposób; „Ja... Siostra Fridy” w wykonaniu Natalii Dyjak; Teatr Poezji ŁOK „Okruchy Poetyckie” Macieja Radomyskiego i Kacpra Siwiaka; Nastaya Miedviedieva „Moja gra”; Teatr NOTOCO „Ciała”; Teatr Groch „Despekt”; Adam Sokolniki „Lęk Paranoika”; Przemysław Gąsiorowicz „Gombrotypy”; Social Maszyna „More(A)more Baby”; MMS Impro „NieWielka Improwizacja” oraz Latający Teatr Kantorowi „Ważne Okno. Hommage dla Marii Stangret”.


„OKRUCHY POETYCKIE” to prezentacja recytatorska w wykonaniu Macieja Radomyskiego i Kacpra Siwiaka z Teatru Poezji Łukowskiego Ośrodka Kultury. W recytowanych tekstach rozbrzmiewają zawiłości ludzkiej natury artykułowane językiem artystycznym. Kacper Siwiak na eliminacjach wojewódzkich 65. OKR za swoją prezentację zdobył nominację na eliminacje ogólnopolskie, które odbędą się w Ostrołęce. Maciej przygotował prezentację specjalnie na WYŻYNĘ 2020. Scenariusz i reżyseria: Sławomir Żyłka. Scenografia: Sławomir Żyłka.


Teatralizowana recytacja Maćka połączona z wideo-projekcją Kacpra zostały przyjęte bardzo ciepło przez festiwalową publiczność, a instruktorzy nie szczędzili słów uznania na temat treści i formy tej prezentacji. Treści naszych propozycji teatralnych wpisały się także w kanon wartości przedstawianych na tegorocznym festiwalu. W tak krótkim czasie trwania i przy napiętym programie teatralnym znalazło się także miejsce dla trzech intensywnych warsztatów, które poprowadzili: Lesja Szulc, Goleniów „Warsztaty wokalne”; Marek Kościółek, Maszewo „Warsztaty teatralne”; Damian Grzywna, Świerże/Ruda-Huta „Bezpieczny Balet - Warsztaty Krav Maga”.


Odbyliśmy także wycieczkę do Chełma i zwiedziliśmy „Podziemia kredowe”, spotkaliśmy „Ducha Bielucha”, który obiecał spełnić nasze marzenia. Dziękujemy Marcinowi Woszczewskiemu, który jest od lat twarzą Ogólnopolskich Festiwali Teatrów i Monodramistów „WYŻYNA TEATRALNA”. Jako Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzie - Hucie oraz założyciel Teatru OKO i MMS Impro odczuwa najlepiej potrzebę spotkań teatralnych i potrafi włączyć w ich realizację władze Gminy Ruda - Huta, pracowników GOK i lokalnych społeczników. Dzięki takim postawom czujemy się w Rudce jak wśród przyjaciół, ludzi i przyjaciół sztuki teatru.


AKup/Js

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.