Ryki

Wernisaż prac Marianny Rodak w Galerii CKiS w Rykach

Kultura Niedz. 03.03.2024 18:55:02
03
mar 2024

W sobotę, 2 marca w galerii Centrum Kultury i Sportu w Rykach odbył się wernisaż Marianny Rodak, połączony z wieczorkiem poezji jej autorstwa. Publiczność mogła podziwiać ikony oraz obrazy stworzone przez artystkę. Na wernisaż przybyli przedstawiciele miejscowych władz z burmistrzem Jarosławem Żaczkiem na czele oraz zastępcą burmistrza Markiem Jóźwikiem.

Przybyłych gości przywitała dyrektor CKiS Donata Łukasiak, która przedstawiła także artystkę. Następnie słowa uznania dla jej twórczości wyraził burmistrz Jarosław Żaczek. Po tym włodarze wręczyli malarce upominki i głos zabrała Marianna Rodak. Przybliżyła zebranym historię swojej pracy artystycznej. Opowiedziała o początkach tworzenia ikon i malowania obrazów. Powiedziała, że inspiracją do tego aby zacząć tworzyć była jej córka, która również jest uzdolniona plastycznie. Na koniec zaprosiła przybyłych do obejrzenia obrazów i ikon, oraz osobistych rozmów.W programie spotkania był także wieczór poezji. Marianna Rodak zaprezentowała podczas niego wiersze swojego autorstwa. - Inspiracja przyjdzie czasami nagle i trzeba szybko to zapisać, żeby nie zapomnieć. Wcześniej zapisywałam to na kartce, ale nie zawsze miałam długopis, teraz zapisuję w telefonie – mówi artystka. Podczas poetyckiego spotkania, czytanym wierszom towarzyszył akompaniament w wykonaniu skrzypaczki Zuzanny Gągały, prywatnie wnuczki artystki.

Podczas spotkania można było nabyć tomik poezji z podpisem autorki. Dochód ze sprzedaży Pani Marianna chce przeznaczyć na cele charytatywne.

Z Marianną Rodak rozmawiał Mateusz Biernacki.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Mateusz Biernacki

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Agnieszka Gągała Wt. 05.03.2024 20:39:43

Bardzo pięknie i z klasą przeprowadzony wywiad z artystką. Dobrego dziennikarza poznaje się po jakości zadawanych pytań, a także po tym jak umie słuchać. Pan posiada obydwie te umiejętności w stopniu celującym plus taką, jakby to nazwać, „pokorę dziennikarską’. Dosyć rzadką cechę u dziennikarzy. Świetny reportaż z wystawy, duża kultura słowa. Bardzo dobrze uchwycone emocje na zdjęciach. Bardzo mi miło było poznać takiego człowieka jak Pan.